PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Starasz się o kontrakt? Ważne kto składa ofertę

ms
11-07-2014, 14:26
Starasz się o kontrakt? Ważne kto składa ofertę Starasz się o kontrakt? Ważne kto składa ofertę (foto: sxc.hu)
Dentystka przystąpiła do konkursu ofert, ogłoszonego przez dyrektora Podlaskiego OW NFZ. Jej oferta została odrzucona, gdyż komisja konkursowa dopatrzyła się, iż właścicielka praktyki stomatologicznej zawarła w ankiecie nieprawdziwą informację. Dentystka tłumaczyła się niezrozumieniem zadanego pytania. NFZ zaś nie wykazał zrozumienia dla takiego tłumaczenia.

Sprawa wydawała się być banalną. NFZ zapytał czy podmiot starający się o kontrakt. przekazał do oddziału wojewódzkiego NFZ w terminie informację o zamierzonych zmianach podstaw formalnoprawnych prowadzonej działalności. Drugie pytanie dotyczyło udzielania świadczeń w miejscach nieobjętych umową lub nieudzielania świadczeń w miejscu objętym umową.
Dentystka odpowiedziała, iż nie doszło do przekroczenia terminu w przekazaniu do oddziału wojewódzkiego NFZ informacji o zamierzonych zmianach podstaw formalnoprawnych prowadzonej działalności oraz, że nie dochodziło do udzielania świadczeń w miejscach nieobjętych umową lub nieudzielania świadczeń w miejscu objętym umową.

NFZ miał w tych dwóch kwestiach przeciwne zdanie, a to dlatego, że w konkursie brała udział dentystka jako prowadząca "S. C." NZOZ (poprzednio NZOZ "C. U."). Świadcząca usługi stomatologiczne posługiwała się takimi samymi numerami NIP i REGON w odniesieniu do obu powyższych podmiotów leczniczych, tak więc twierdzenie, że zmiany podstaw formalnoprawnych wystąpiły w NZOZ "C. U., a nie w mającym świadczyć usługi kontraktowe "S. C." NZOZ, jest nieuzasadnione - ocenił NFZ.

Podobne tłumaczenie w sprawie udzielania świadczeń w miejscach nieobjętych umową lub nieudzielania świadczeń w miejscu objętym umową nie może być przez NFZ zaakceptowane, gdyż zdarzenie to nie dotyczy "S. C." NZOZ lub NZOZ "C. U", a dentystyki prowadzącej oba te podmioty.
Spór dentystyki z NFZ poddany został osądowi NSA. Ten przyznał rację publicznemu płatnikowi. Sąd zgodził się z prezesem NFZ, że pytanie zawarte w formularzu ma charakter podmiotowy i dotyczy podstaw formalnoprawnych funkcjonowania oferenta. Stwierdził, że postępowanie konkursowe dotyczyło niewątpliwie osoby fizycznej - lekarza dentysty. "S. C." ani "C. U." nie są podmiotami posiadającymi osobowość prawną, a jedynie stanowią nazwy, pod którymi skarżąca prowadziła lub obecnie prowadzi działalność gospodarczą.

Syn akt II GSK 476/13

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH