PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sprzedaż sztucznych zębów oraz protez a VAT

ms
31-07-2015, 13:14
Sprzedaż sztucznych zębów oraz protez a VAT VAT na protezy dentystyczne (foto: pixabay)
Czy sprzedaż sztucznych zębów oraz protez dentystycznych, wykonywanych w ramach pracowni protetycznej wyłącznie przez osoby będące technikami dentystycznymi, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług?

Dentystka prowadzi gabinety dentystyczne oraz pracownię protetyczną w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. 

W ramach pracowni protetycznej dentystka wykonuje m.in. podbudowy dentystyczne (cyrkonowe, tytanowe, chromo - kobaltowe), bloki dentystyczne, łączniki protetyczne, wkłady i nakładki dentystyczne, sztuczne zęby oraz protezy szkieletowe pokryte akrylem ze sztucznymi zębami (gotowe protezy dentystyczne). 

Produkty te wytwarzane są wyłącznie przez, zatrudnianych przez dentystkę, techników dentystycznych. Przy produkcji nie uczestniczą osoby bez uprawnień technika dentystycznego.

Podbudowy dentystyczne, łączniki protetyczne, bloki dentystyczne wkłady i nakładki dentystyczne są produktami sprzedawanymi technikom dentystycznym lub lekarzom dentystom, którzy muszą dokończyć proces produkcji pojedynczego zęba lub kilku połączonych zębów we własnym zakresie. Są to zatem elementy składowe gotowych protez, czy sztucznych zębów.

Z kolei sztuczne zęby i protezy dentystyczne są gotowymi produktami niewymagającymi dalszej obróbki, które lekarz dentysta może bezpośrednio wykorzystać podczas leczenia pacjenta.

Są one wykonywane na indywidualne zamówienie przez zatrudnionych w firmie techników dentystycznych.

Dentystka wystąpiła do Urzędu Statystycznego z wnioskiem o zakwalifikowanie wytwarzanych wyrobów protetyki dentystycznej do odpowiedniego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego zakwalifikował podbudowy dentystyczne, belki dentystyczne, łączniki protetyczne, wkłady, nakłady wykonane z materiału kompozytowego, sztuczne mosty, protezy szkieletowe pokryte akrylem ze sztucznymi zębami oraz sztuczne zęby do grupowania PKWiU 32.50.2 „Instrumenty i urządzenia do zastosowań terapeutycznych; wyroby protetyki dentystycznej i wyroby ortopedyczne”.

Dentystka jest czynnym podatnikiem VAT. Ponadto w ramach prowadzonej działalności wykonuje również czynności zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług (usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty,…).

Dentystka zadała pytanie: Czy sprzedaż sztucznych zębów oraz protez dentystycznych, wykonywanych w ramach pracowni protetycznej wyłącznie przez osoby będące technikami dentystycznymi, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 u.p.t.u. (świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych)?

SŁOWA KLUCZOWE
VAT   proteza zębowa   technik dentystyczny  

POLECAMY W SERWISACH