• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sprostowania w dokumentacji medycznej pod presją pacjenta

ms
06-02-2017, 11:04
Sprostowania w dokumentacji medycznej pod presją pacjenta Daniel Anweiler adwokat (foto: archiwum)
Co czynić w takiej sytuacji? Po pierwsze nikt nie zmusi lekarza dentysty do sprostowania (dokonania zmian) w dokumentacji, ale oczywiście takie stanowisko z reguły nie kończy sprawy. Na co trzeba być przygotowanym? – uświadamia Daniel Anweiler, adwokat, specjalizujący się w obsłudze prawnej podmiotów leczniczych.

Niezadowolony pacjent może wszcząć przeciwko dentyście postępowanie karne oraz cywilne o naruszenie jego dóbr osobistych  - wymienia Daniel Anweiler.

Postępowanie karne oznacza zgłoszenie sprawy do prokuratury. Sprawa może być wszczęta pod zarzutem poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej. Jest to przestępstwo określone w art. 271 kodeksu karnego tzw. przestępstwo fałszu intelektualnego.

Jak w takiej sytuacji się bronić?
Należy wykazać, że wpis jest zgodny ze stanem faktycznym (odpowiada prawdzie). Nie wystarczy wówczas oświadczenie lub wyrażenie opinii.

Pamiętać należy przy tym, że znaczenie prawne ma w dokumentacji medycznej wpis np. o tym jakie wdrożono leczenie. Znaczenia prawnego mieć nie będzie pomyłka co do wieku pacjenta, czy też wpisanie okoliczności z wywiadu z pacjentem, które nie mają wpływu na leczenie.

Wniosek o postępowanie o ochronę dóbr osobistych (cywilne przed sądem). To pacjent musi złożyć pozew i udowodnić, że działanie lekarza dentysty (bądź zaniechanie) naruszyło dobra osobiste – tłumaczy Daniel Anweiler.

Medyk musi wykazać, że nie działał bezprawie. W takich przypadkach sprawy o ochronę dóbr osobistych z reguły są bardzo skomplikowane prawnie i ciągną się długo.

Daniel Anweiler – adwokat w Kancelarii Adwokackiej ZUBEK GATNER ANWEILER z siedzibą w Katowicach i Krakowie. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów medycznych oraz rozwiązywaniem problemów powstających na styku medycyny i prawa. Prowadzi blog prawniczy o sporządzaniu, przechowywaniu i udostępnianiu dokumentacji medycznej w placówkach służby zdrowia.

www.dokumentacja-medyczna.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Daniel Anweiler   dokumentacja_medyczna  

POLECAMY W SERWISACH