• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Specjalizacje bez umiejętności

ms
13-10-2015, 08:03
Specjalizacje bez umiejętności Zmiany w specjalizacjach, akredytacja i PES (foto: infoDENT24.pl)
Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, przewodniczący KS WIL zwraca uwagę na fakt, że w projekcie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia nie ma dotychczasowego przepisu, bardzo istotnego dla lekarzy dentystów, który mówi m.in., że lekarz może uzyskać świadectwo potwierdzające posiadanie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny  lub udzielania określonych  świadczeń zdrowotnych.

Dla Ministerstwa Zdrowia taka zmiana jest uzasadniona, gdyż ma na celu usystematyzowanie i ujednolicenie zasad kształcenia specjalizacyjnego, realizowanego we wszystkich zawodach medycznych. Autorzy projektu ustawy przypominają, że w związku z wprowadzeniem modułowego systemu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów, który jest bardziej elastycznym zmiany będą skutkowały zwiększeniem liczby specjalistów, a zatem utrzymanie przepisów dotyczących potwierdzania posiadanych umiejętności "nie znajduje uzasadnienia".

Andrzej Cisło pisze otwarcie: wielu z nas upatrywało w ustawowej możliwości możliwość uzyskiwania świadectwa, potwierdzającego posiadanie umiejętności, to szansa dla zdecydowanej większości stomatologów na sformalizowanie kształcenia podyplomowego w stomatologii, gdzie z różnych przyczyn specjalizacja jest trudno dostępna.

Dyskusja nad umiejętnościami staje się bezprzedmiotowa, bo taka możliwość byłaby zastopowana poprzez uchylenie art 17 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

- Nie przekonuje mnie argument, że szkolenie w zakresie umiejętności byłoby zbędnym dodatkiem rozmywającym system specjalizacyjny. Znów ktoś nie pomyślał o mniejszości, a prawo konstruuje się dla wszystkich – uważa Andrzej Cisło.

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH