• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Specjalista chirurg stomatolog bez tytułu lekarza dentysty

ms
23-03-2018, 10:21
Specjalista chirurg stomatolog bez tytułu lekarza dentysty SN zmienia decyzję Naczelnego Sądu Lekarskiego (foto: pixabay)
Ta sprawa jest wyjątkowa. Lekarz „z papierami” funkcjonował w zawodzie jako specjalista chirurg stomatolog także „z papierami” – mógł je uzyskać, bo w systemie został zaewidencjonowany jako lekarz dentysta. Dzięki temu przystąpił do egzaminu specjalizacyjnego z zakresu chirurgii stomatologicznej i zdał go celująco.

Nikt z pacjentów samozwańczego dentysty nie ucierpiał, wręcz przeciwnie lekarz postrzegany był jako niezwykle sprawny fachowiec, który funkcjonował jako specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej przez ponad 20 lat.

Jak do tego doszło? Po pierwsze w 1992 r. uzyskał zgodę ówczesnego lekarza wojewódzkiego na przystąpienie do egzaminu z chirurgii stomatologicznej.

Jak do tego doszło? W papierach kandydata było wpisane lekarz dentysta, tak więc do egzaminu mógł przystąpić.

Jak do tego doszło? Chirurg nigdy nie ukrywał, że nie ma „papierów lekarza dentysty”. Ponoć pomyłkę w tym względzie popełniła sekretarka pracująca w przychodni, w której lekarz pracował w czasie zdobywania tytułu specjalisty. 

Jak do tego doszło? Tego po latach nie sposób dociec.

Tak czy inaczej problem pozostał. Problem, którym zajął się okręgowy sąd lekarski wydając werdykt zakazu wykonywania zawodu na pięć lat. Naczelny Sąd Lekarski zamienił tę karę na karę grzywny.

To orzeczenie – jako nazbyt łagodne – uchylił Sąd Najwyższy, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia. 

Sygn. akt SDI 119/17.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   specjalizacje   chirurgia stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH