PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Specjaliści mają skrajnie różne opinie o wypełnieniach amalgamatowych

kan
05-06-2017, 14:59
Specjaliści mają skrajnie różne opinie o wypełnieniach amalgamatowych Dyskusja na temat amalgamatu stomatologicznego nie cichnie (fot. pixabay)
Stomatolgia ma się wycofać ze stosowania amalgamatu. Unia Europejska uznała rtęć za substancję szkodliwą dla zdrowia i środowiska, o czym infoDENT24.pl na bieżąco informował. Jednak   mimo zmian w przepisach, które wprowadzają  zakaz eksportu rtęci, ograniczenia w jej stosowaniu i przechowywaniu, zdania na temat szkodliwości wypełnień amalgamatowych są nadal podzielone.

Teraz temat ten podjęła Gazeta Wyborcza. Nowe przepisy będą zabraniać stosowania rtęci w wypełnieniach u dzieci poniżej 15 roku życia kobiet w ciąży i matek karmiących. Regulacje oficjalnie zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Do 2030 r. rtęć ma na dobre zniknąć z gabinetów dentystycznych. Organizacje pozarządowe zaapelowały do dentystów, by już teraz w krajach UE przestali stosować produkty zawierające rtęć, przynajmniej w leczeniu dzieci i kobiet w ciąży. W Japonii i Szwecji zakaz stosowania amalgamatów wprowadzono już w latach 70. XX wieku.

Tyle że zdania wśród ekspertów na temat stopnia szkodliwości są nadal podzielone.
– Opary metali ciężkich z amalgamatów przenikają do tkanek organizmu i odkładają się w nich. Są one szczególnie niekorzystne dla osób z wrażliwym organizmem i niestabilnym układem odpornościowym. Dlatego, aby uniknąć zagrożeń, warto usunąć wypełnienia amalgamatowe. Należy jednak pamiętać, że wchłanianie rtęci do organizmu zwiększa się w momencie usuwania amalgamatu. Lepiej więc wybrać klinikę, która stosuje bezpieczną procedurę, pozwalającą zminimalizować ryzyko wchłonięcia rtęci podczas zabiegu – mówił w rozmowie z gazetą lek. stom. Damian Nasulicz, członek International Academy of Oral Medicine & Toxicology oraz Europejskiego Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Prestige Dent.

Tymczasem prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dr n. med. Anna Jurczak przywołuje publikacje naukowe, które dowodzą, że ilość rtęci uwalniana z  wypełnień amalgamatowych nie szkodzi zdrowiu. Niebezpieczniejsza dla naszego zdrowia, w opinii prof. Jurczak, jest duża ilość ryb w diecie, które często zawierają spore ilości związków rtęci. Poza tym wypełnienia amalgamatowe bardziej niż pacjentom szkodzą personelowi medycznemu, np. w trakcie usuwania takich wypełnień.  

Amalgamat nadal znajduje się na liście materiałów do wykonywania wypełnień refundowanych przez NFZ  i zdarzają się sytuacje, że nie ma refundowanej alternatywy dla tego wypełnienia.

Więcej: wyborcza.pl

Czytaj także: Ostrożnie z usuwaniem amalgamatu!
Amalgamat tylko w formie kapsułkowej

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH