• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Słownik kodu profesji SZOI: co z dentystami z I stopniem specjalizacji

ms
01-09-2015, 08:10
Słownik kodu profesji SZOI: co z dentystami z I stopniem specjalizacji NFZ (foto: infoDENT24.pl)
Wielkopolska Izba Lekarska zauważyła brak dla lekarzy dentystów z I stopniem specjalizacji odpowiedniej pozycji w słowniku kodów profesji na portalu SZOI (zasoby). Ze swoimi wątpliwościami podzieliła się z dyrekcją Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Magdalena Kraszewska, dyrektorka WOW odpowiedziała tak:

„W przypadku personelu medycznego posiadającego pierwszy stopień specjalizacji lub będącego w trakcie specjalizacji, w systemie informatycznym Funduszu przyjęto następujące zasady: osoby takie będą opisane kodem grupy zawodowej przewidzianej dla specjalistów i właściwym kodem specjalizacji.

W dodatkowym atrybucie opisu osoby będzie zawarta informacja o właściwym stopniu specjalizacji, co pozwoli jednoznacznie odróżnić osoby faktycznie posiadające tytuł specjalisty od pozostałych osób (np. w trakcie otrzymywania specjalizacji).

Takie opisanie grup zawodowych i specjalizacji jest technicznym odstępstwem od zapisów rozporządzenia, niemniej jest podyktowane potrzebą uzyskania bardziej precyzyjnej informacji. W procesie kontraktowania świadczeń, nawet dla personelu w trakcie specjalizacji lub ze specjalizacją pierwszego stopnia, informacja o specjalizacji jest bardzo istotna Zapisanie takich osób z jednym, wspólnym kodem specjalizacji spowodowałoby utratę istotnej informacji.

Taki sposób zapisu — wskazanie grupy zawodowej i specjalizacji oraz odrębne wskazanie stopnia specjalizacji, było stosowane w systemie już wcześniej. Informacja o stopniu specjalizacji osoby już widnieje w systemie i w procesie zmian kodów nie podlega zmianie."

Zasady te nie będą miały wpływu na ocenę potencjału wykonawczego świadczeniodawców a wręcz przyczynią się do właściwego zidentyfikowania i oceny posiadanych zasobów.

 OIL w Poznaniu pisze:

Wszystko byłoby jasne gdyby nie fakt, że z "jedynka" ze stomatologii ogólnej była wyjściem do "dwójki" z:
- ortodoncji,
- stomatologii dziecięcej,
- protetyki,
- stomatologii zachowawczej z endodoncją.

W zasadzie więc każdy z „jedynkowiczów” na podstawie pisma Magdaleny Kraszewskiej będzie mógł sobie wybrać jaką to pełną specjalizację kliniczną z czterech podanych zadeklaruje (oczywiście zaznaczając w odpowiednim formularzu, że jest to 1st.).

Najważniejsze, że - jak pisze WOW - nie będzie to miało wpływu na sprawy konkursowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH