• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ślimacze tempo spec-wydziałów do spraw błędów lekarskich

smn
28-06-2017, 10:00
Ślimacze tempo spec-wydziałów do spraw błędów lekarskich balance-154516_1280.png
Nadal wąskim gardłem w sprawach o błąd lekarski jest opinia biegłych. Jak wygląda funkcjonowanie medycznych spec-wydziałów prokuratur w praktyce, pisze Jolanta Budzowska radca prawny.

Jako przykład służy  Prokuratura Regionalna w Krakowie, w zespole ds. błędów medycznych pracuje 10 prokuratorów. Od początku powstania tej jednostki śledczy prowadzili 66 spraw. 44 postępowania już zakończono, 23 zostały umorzone, 18 jest zawieszonych (oczekują na opinie biegłych), 2 przekazano do innej prokuratury. Tylko jedno skończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu.

Tak znaczna liczba spraw umorzonych i zawieszonych wynika z faktu, iż  prokuratorzy, nawet zaangażowani w sprawę, mają nieustający problem z biegłymi.

Opinie biegłych są właściwie najważniejszym elementem każdego postępowania o błąd medyczny, tymczasem w rzeczywistości ich opinie są mało wiarygodne, jako że wypowiadają się w sprawie swoich kolegów, wyjaśnia Jolanta Budzowska. Na opinie lekarzy z zakładów medycyny sądowej często czeka się dwa, a nawet pięć lat. Biegli traktują takie opinie jak „kukułcze jajo”. Nie chcą narażać się innym lekarzom. Bywa, że kilka zakładów potrafi odmówić prokuratorowi lub wskazać bardzo odległe terminy sporządzenia dokumentu. Dlatego  sprawy ciągną się latami. 

Daje się jednak zauważyć poprawa jakości prowadzonych postępowań. Świadkowie – personel medyczny są przesłuchiwani z większym zrozumieniem materii – zagadnień medycznych, rzadziej powierza się też wykonywanie czynności policji. Niestety, wszystkie te działania są rozciągnięte w czasie, a przyśpieszenia nie będzie bez radykalnej zmiany w systemie opiniowania, podsumowuje Jolanta Budzowska

Więcej: pomylkalekarza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd medyczny   prokuratura  

POLECAMY W SERWISACH