• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sławomir Neumann: minister zdrowia nie planuje wprowadzenia zmian w organizacji stomatologii dzieci i młodzieży

ms
01-06-2015, 08:02
Sławomir Neumann: minister zdrowia nie planuje wprowadzenia zmian w organizacji stomatologii dzieci i młodzieży Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (foto: Fotolia/PTWP)
Posłowie co i raz próbują się dowiedzieć co też rząd zrobi, aby spełnić obietnicę premier Ewy Kopacz, zapowiadającą powrót gabinetów dentystycznych do szkół. Ostatnio pytał o to poseł Jacek Osuch. Odpowiedź wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna nie przynosi złudzeń, że coś się w tej kwestii zmieni.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann: przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dyrektorzy szkół nie mają obowiązku organizowania w szkołach gabinetów stomatologicznych, jednocześnie nie ma też żadnych przeciwwskazań do zakładania gabinetów stomatologicznych na terenie szkół.

Sławomir Neumann przypomniał także, że żaden z aktów prawnych, odnoszących się do świadczeń stomatologicznych w systemie ochrony zdrowia, - nie wyodrębnia gabinetów stomatologicznych usytuowanych na terenie szkół, jako jednostek ocenianych podczas postepowań konkursowych, prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia celem zawarcia umów na świadczenia stomatologiczne, na innych zasadach aniżeli pozostałe podmioty lecznicze.

Sławomir Neumann wytłumaczył również, że gdyby Fundusz kontraktował świadczenia stomatologiczne, traktując w sposób priorytetowy świadczeniodawców ze względu na lokalizację gabinetów, to można byłoby to uznać za sprzeczne z art. 134 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.). Chodzi o przestrzeganie podstawowej na gruncie procedury konkursowej - zasady równego traktowania świadczeniodawców.

Sławomir Neumann wskazał, na tych, którzy powinni tworzyć i wyposażać gabinety stomatologiczne w szkołach. Są to organy prowadzące szkoły, którymi dla placówek publicznych są samorządy terytorialne gmin i powiatów.

Władze terenowe dostały od premier Ewy Kopacz radę, aby w pozyskiwaniu środków na wyposażanie w szkołach gabinetów dentystycznych wykorzystywały fundusze unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH