PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Skierowania do dentysty – co z pacjentami leczonymi prywatnie

szaft
07-05-2014, 07:31
Skierowania do dentysty – co z pacjentami leczonymi prywatnie Skierowania do dentysty – co z pacjentami leczonymi prywatnie? (źródło: Fotolia/PTWP)
Członkowie Komisji Stomatologicznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej widzą potrzebę uregulowania kwestii skierowań do specjalistów nie tylko w aspekcie świadczeń publicznych. - Specjaliści często skarżą się, że lekarze dentyści pierwszego kontaktu przesyłają pacjentów do leczenia specjalistycznego bez żadnej informacji o dotychczasowym leczeniu – czytamy w piśmie skierowanym do Komisji Stomatologicznej NRL.

O tym, że samorząd lekarski przyjrzy się zasadności wprowadzenia skierowań do stomatologów - specjalistów informowaliśmy kilka dni temu. W obecnej chwili zbierane są głosy lekarzy dentystów z izb okręgowych oraz przygotowywana jest opinia prawna. Nadesłane materiały będą analizowane podczas najbliższej Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej, które odbędzie się 5 czerwca.

Nie czekając na posiedzenie KS NRL, członkowie KS WIL zwracają uwagę (całość pisma tutaj) na problem specjalistów chirurgów z pacjentami, których muszą przyjmować z bólem. Wynika to z przepisów § 6 rozporządzenia MZ w sprawie wykazu świadczeń gwarantowanych.

- Szczególnie podkreślam tu chirurgów, gdyż ortodonci i protetycy nie mają w katalogu świadczeń doraźnych i ich ten kłopot nie dotyczy. Wydaje się niezbędne wystąpienie o zmianę tego rozporządzenia poprzez dodanie w § 6 zdania "przepis nie dotyczy osób realizujących świadczenia opisane w załącznikach 3,5-8." - przekonuje lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, szef KS WIL.

Dentyści z Wielkopolski uważają, że kwestię skierowań należy dokładnie rozważyć, szczególnie skutek ich wprowadzenia dla pacjentów leczonych w placówkach bez kontraktu NFZ. Andrzej Cisło przypomina, że obecne przepisy mówią, iż uprawnionym do wystawiania skierowania jest lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i trudno przypuszczać, że ustawodawca zrobi wyjątek od tej zasady dla lecznictwa stomatologicznego. Wiceprezes WIL wróży pojawienie się trudności związanych z zakresem rodzaju świadczeń.

KS WIL zwraca więc uwagę na możliwość podniesienia statusu pacjentów kierowanych przez lekarzy niespecjalistów, do przypadku pilnego (wpisywanego na listę oczekujących przed przypadkami stabilnymi) na mocy rozporządzenia z 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej. W tym celu zasadne wydaje się wykorzystanie wytycznych wydanych przez MZ..

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH