PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Skąd brać pieniądze na spełnienie nowych standardów dotyczących pomieszczeń i urządzeń leczniczych

ms
10-05-2016, 10:16
Skąd brać pieniądze na spełnienie nowych standardów dotyczących pomieszczeń i urządzeń leczniczych Kto da pieniądze na modernizację pomieszczeń i sprzętu leczniczego? (foto: Fotolia/PTWP)
Podmioty lecznicze nie mają pieniędzy, aby do końca 2017 r. dostosować pomieszczenia i urządzenia do wymogów określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia 26 czerwca 2012 r. - czy istnieje możliwość przedłużenia tego terminu – pyta ministra zdrowia poseł Krzysztof Sitarski.

Nie po raz pierwszy odpowiedź przesłana z Ministerstwa Zdrowia zadziwia i skłania do pytania o sens tego typu wymiany korespondencji pomiędzy posłami a resortem zdrowia.

Poseł Krzysztof Sitarski chciał wiedzieć:
- jaki był bezpośredni powód ustalenia terminu 31 grudnia 2017 r. - jako daty wykonania koniecznych prac dostosowawczych?
- na jakiej konkretnie podstawie ustawodawca wyznaczył akurat tę, a nie inną datę?
- czy resort zdrowia rozważy możliwość przesunięcia terminu przynajmniej do 31 grudnia 2020 r.?
- czy na przeprowadzenie koniecznych prac adaptacyjnych będą przeznaczone jakiekolwiek środki finansowe z budżetu państwa, czy ich finansowanie odbywać się będzie wyłącznie kosztem  budżetów jednostek samorządu terytorialnego?

Poseł Krzysztof Sitarski pyta, wiceminister minister zdrowia Piotr Warczyński odpowiada:
- W budżecie ministra zdrowia nie przewidziano środków na finansowanie dostosowania pomieszczeń i urządzeń do wymagań. Minister zdrowia nie ma kompetencji w tym zakresie.
- Podmiot tworzący może przekazać podmiotowi leczniczemu środki publiczne z przeznaczeniem m.in. na realizację zadań w zakresie programów zdrowotnych i promocji zdrowia, w tym na:  zakup aparatury i sprzętu medycznego oraz wykonanie innych inwestycji koniecznych do realizacji tych zadań; - remonty; - inwestycje, w tym zakup aparatury i sprzętu medycznego.
- Postępujące uelastycznienie przepisów w tym zakresie oraz kilkakrotne wydłużanie okresów dostosowawczych (od 1992 r. do 2016 r.) okazały się niewystarczające i nadal część podmiotów nie spełnia wszystkich wymagań określonych w stosownych przepisach rozporządzenia ministra zdrowia.

Piotr Warczyński przypomniał, że zgodnie z brzmieniem przepisu art. 17 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 217) podmiot leczniczy jest zobowiązany spełniać następujące warunki:
- posiadać pomieszczenia lub urządzenia, odpowiadające wymaganiom określonym w art. 22 – na podstawie tego artykułu zostało wydane rozporządzenie ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. Poz. 739);
- stosować wyroby odpowiadające wymaganiom ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679 oraz z 2011 r. Nr 102, poz. 586 i Nr 113, poz. 657);
- zapewniać udzielanie świadczeń zdrowotnych wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania zdrowotne określone w odrębnych przepisach;
- zawrzeć w zakresie określonym umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Spełnienie każdego z tych warunków wiąże się z ponoszeniem kosztów. 

Nowe obowiązki wprowadza rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. z 2012, poz. 739 ze zm.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.