PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚIL: jeszcze o czasie pracy lekarzy w ramach kontraktu z NFZ

ws
15-02-2016, 08:37
ŚIL: jeszcze o czasie pracy lekarzy w ramach kontraktu z NFZ Punkty rozliczeniowe, a czas pracy dentysty (foto: pixabay)
Kalkulacyjna wysokość etatu przeliczeniowego wynosi 15 tys. pkt. rozliczeniowych  w wymiarze 30 godz. pracy tygodniowo (zarządzenie nr 94/2014/DSOZ). Zatem w przypadku przyznania mniejszej liczby pkt. również wymiar czasu pracy powinien podlegać proporcjonalnemu zmniejszeniu - twierdzi ORL w Katowicach.

Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach wskazuje na konieczność stosowania w kontraktach zasady proporcjonalnego zmniejszenia czasu pracy i uelastycznienia harmonogramu pracy lekarza w stosunku do zmniejszonej liczby punktów rozliczeniowych.

Zgodnie z zarządzeniem nr 94/2014/DSOZ prezesa NFZ z 23 grudnia 2014 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, kalkulacyjna wysokość etatu przeliczeniowego wynosi 15 tys. pkt. rozliczeniowych w wymiarze 30 godzin pracy tygodniowo.

Zatem w przypadku przyznania mniejszej liczby punktów również wymiar czasu pracy powinien podlegać proporcjonalnemu zmniejszeniu – uważa ORL w Katowicach.

Zdaniem ORL podobna zasada proporcjonalności powinna być stosowana przy zawieraniu kontraktów zgodnie z zarządzeniem nr 79/2014/DSOZ prezesa NFZ z 5 grudnia 2014 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Stosowanie takich zasad pozwoli na efektywne wykorzystanie niewystarczającej liczby polskich lekarzy.

Okręgowa Rada Lekarska proponuje także, aby w przypadkach zmian  w harmonogramach pracy lekarzy w AOS, nie powodujących zmniejszenia potencjału wykonawczego, nie powstawał obowiązek aktualizacji tej zmiany w portalu świadczeniodawcy.

ORL w Katowicach apeluje zatem do prezesa NFZ oraz dyrektorów OW NFZ o stosowanie przy zawieraniu kontraktów w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne oraz ambulatoryjna opieka specjalistyczna zasady proporcjonalności czasu dostępności do usług zdrowotnych do liczby zakontraktowanych punktów przeliczeniowych.

Czytaj także:
ŚIL o ankiecie ŚOW NFZ w sprawie kontraktowania świadczeń stomatologicznych na Śląsku
ŚIL: Kto i co w sprawie proporcjonalnego zmniejszenia wymiaru czasu pracy lekarzy stomatologów
Nie odpowiadajcie na ankietę o kontraktowanie świadczeń stomatologicznych na Śląsku
Co z kontraktowaniem świadczeń stomatologicznych na Śląsku
Walka o zmianę czasu pracy dentystów wobec mniejszego wymiaru etatu przeliczeniowego

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
punkty   ORL Katowice   NFZ   czas pracy  

POLECAMY W SERWISACH