• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Separatory amalgamatu - obywatelski obowiązek dentystów

ms
19-03-2018, 06:23
Separatory amalgamatu - obywatelski obowiązek dentystów Amalgamat na cenzurowanym (foto: pixabay)
Lekarze dentyści powinni odpowiadać za stan zdrowia jamy ustnej Polaków, ale nie tylko to, ostatnio mają wesprzeć działania rządu w walce o ochronę środowiska. Prezentujemy część czwartą odpowiedzi dr. n. med. Leszka Dudzińskiego, wiceprezesa NRL i przewodniczącego KS NRL na niełatwe pytania infoDENT24.pl.

   dr n. med. Leszek Dudziński (foto NIL M.Jakubiak)

infoDENT24.pl: Nie ma chyba racjonalnego pomysłu co zrobić z amalgamatem, a dokładniej z separatorami, które niebawem powinny pojawić się powszechnie w gabinetach stomatologicznych na chwałę zabiegających o ochronę środowiska.
W tej kwestii wiele się dzieje. Z przebiegu spotkań z wiceministrem zdrowia Zbigniewem Królem wnoszę, że wokół problemu pojawiła się dobra atmosfera. Resort gotowy jest wydać wykładnię unijnego prawa, dzięki której możliwe byłoby w lecznicach wielostanowiskowych wydzielenie jednego unitu z separatorem, na którym realizowano by wszelkie procedury z udziałem amalgamatu. Podejmujemy współpracę z nowym ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, aby powstał projekt, który w ramach środków unijnych pokrywałby nakłady niezbędne do zakupu i zamontowania separatorów. Dobrze byłoby także odpowiedzieć jasno na pytanie czym takie separatory powinny być.

infoDENT24.pl: Pojawił się prosty pomysł, aby lekarze dentyści uwolnili się od wymogu instalowania separatorów  pisząc oświadczenie, że nie będą pracować z amalgamatem.
Fakt, to najdalej idące rozwiązanie i jako takie może być dobrą bazą do znalezienia rozwiązania godzącego interesy stron biorących udział w dyskusji nad tym, kto i na jakich zasadach powinien wziąć ciężar odpowiedzialności za środowisko.  W ocenie Komisji NRL nielogicznym jest nakazywać stomatologom zakup drogiego sprzętu, którego mieliby nie używać.

infoDENT24.pl: Takich pilnych spraw do załatwienia „na już” jest więcej, chociażby spędzające sen z oczu właścicieli lecznic stomatologicznych przepisy umownie nazywane RODO.
NRL zajmowała się kilkakrotnie tym tematem. Optymalnym rozwiązaniem byłoby, aby ośrodkami konsultacyjnymi w tej sprawie były okręgowe rady lekarskie (ORL). Wiem, że radcowie prawni w niektórych izbach opracowali mapy drogowe, pomocne w bezpiecznym wdrożeniu nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Największą trudnością jest jednak to, że sam rząd wciąż ma problemy w wyznaczeniu konkretnych zasad funkcjonowania podmiotów gospodarczych w warunkach obowiązywania unijnej dyrektywy.

Czytaj także:
Wytrwale łatany koszyk świadczeń stomatologicznych
I po wsze czasy nie będziesz łączył procedur medycznych
Dentysta dentyście kolegą, ale nie pracodawcą
Kompetencje, uprawnienia i odpowiedzialność - temat wiecznie aktualny
Rezydentury – przeżytkiem?
Znaki zakazu, ostrzegawcze i informacyjne dla lekarzy dentystów
Miliardy na stomatologię … niemal dwa
Sojusz PTS – NIL, czyli dokładnie co

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH