• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Separator amalgamatu obowiązkowym wyposażeniem unitów?

ms
16-02-2016, 09:00
Separator amalgamatu obowiązkowym wyposażeniem unitów? Rtęć w gabinecie stomatologicznym pod nadzorem UE (foto: freeimages)
Tak może się stać, gdy Komisja Europejska zadecyduje, że to najwłaściwszy sposób ochrony środowiska przed rtęcią zawartą w usuwanych amalgamatowych wypełnieniach.

Lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes WIL i przewodniczący KS WIL nakreśla dość skomplikowaną sytuację.

Po pierwsze: Komisja Europejska wstępnie zaproponowała, aby od 2019 r. w każdym gabinecie stomatologicznym pojawił się separator amalgamatu.

Po drugie: Taki wymóg dotyczyłby niestety także dentystów, nie używających amalgamatu. Trudno bowiem sobie wyobrazić sytuację, w której dentysta odmawiałby wykonywania zabiegów na zębach zaopatrzonych wcześniej w plomby amalgamatowe.

Po trzecie: Jawi się niebagatelny koszt serwisowania separatorów i konieczność poddania się szczegółowemu nadzorowi nad prawidłowym działaniem sprzętu.

Andrzej Cisło dopowiada, że resztki amalgamatu, jakie zostają po zabiegu na tacy lub nadmiar z jamy ustnej dość łatwo zebrać i prawidłowo zabezpieczyć. Problemem jest mieszanka drobin amalgamatu i wody zasysana przez ssak podczas usuwania starych wypełnień amalgamatowych.

Andrzeja Cisłę interesuje m.in. to jakie stanowisko zajmuje w tej kwestii Council of European Dentists - CED (Rada Europejskich Lekarzy Dentystów). Uważa on, że zaistniała sytuacja wymusza działania, które doprowadziłyby do większej, w tym względzie, aktywności posłów do Europarlamentu.

Sytuację komplikuje fakt, że Ministerstwo Środowiska wymaga, aby właściciele gabinetów dentystycznych sprawozdawali ilości wytwarzanych odpadów w zaokrągleniu do 1 kg. Rzeczywiste, z reguły kilkadziesiąt gramów odpadów amalgamatowych, w ministerialnej statystyce zamienia się każdorazowo na 1 kg. To kolosalna różnica, przemawiająca na niekorzyść polskiej branży stomatologicznej.

Czytaj także: Polska potęgą odpadów amalgamatowych (statystycznie)?

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH