PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Senat też za dłuższym korzystaniem z papierowej dokumentacji medycznej

rynekzdrowia.pl/PAP
04-07-2014, 09:07
Senat też za dłuższym korzystaniem z papierowej dokumentacji medycznej Senat też za dłuższym korzystaniem z papierowej dokumentacji medycznej (fot. Katarzyna Czerwińska/Senat)
Najpierw zgodził się Sejm, teraz zielone światło na to, aby szpitale i przychodnie mogły prowadzić dokumentację medyczną pacjentów w formie papierowej do końca lipca 2017 r., dali senatorowie. Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia czeka już tylko na podpis prezydenta.

Senat nie rekomendował wprowadzenia do ustawy żadnych poprawek. Ustawę poparło 61 senatorów, jeden był przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu.

Ustawa wydłuża o trzy lata termin na wprowadzenie dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej. Obecnie obowiązująca ustawa nakłada na podmioty medyczne obowiązek prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 sierpnia tego roku. Po nowelizacji do 1 sierpnia 2017 r. będzie możliwe prowadzenie dokumentacji w formie papierowej lub elektronicznej.

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej jest częścią systemu informatyzacji ochrony zdrowia; zakłada on także wprowadzenie elektronicznych kart pacjenta, e-recept i e-skierowań - te rozwiązania znajdą się w projekcie rządowym.

Dzięki prowadzeniu dokumentacji medycznej w formie elektronicznej pacjenci otrzymają możliwość monitorowania statusu na liście osób oczekujących w kolejce do lekarza lub na badanie. Poradnie będą drogą elektroniczną przypominać o terminie wizyty. Pacjent będzie mógł  zalogować się i samodzielnie sprawdzić zalecania lekarskie z ostatniej wizyty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH