PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Senat: staże podyplomowe stają się faktem

kan/PAP
17-11-2016, 13:21
Senat: staże podyplomowe stają się faktem Staż podyplomowy staje się faktem (Fotofolia/PTWP)
Nowela dotycząca przywrócenia stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów - zaakceptowana przez Senat. Zgodnie z nowym zapisem młodzi lekarze i lekarze dentyści będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna (wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty).

Senacka komisja zdrowia rekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek. Za tym wnioskiem głosowało 83 senatorów - wszyscy obecni na sali.

Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r.

Zgodnie z zaproponowaną przez rząd zmianą, stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia, które przygotowało projekt nowelizacji, środowisko lekarzy oczekuje przywrócenia stażu podyplomowego, a korzyści odczują także pacjenci, którzy muszą wiedzieć, że lekarz jest w pełni wykształcony.

Kolejna przegłosowana przez senatorów zmiana, ważna dla środowiska medyków, to decyzja o tym, że pytania z egzaminów lekarskich mają być publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia.

Ustawa powinna - co do zasady - wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Niektóre przepisy zaczną obowiązywać dzień po ogłoszeniu, a kolejne 1 maja 2017 i 1 stycznia 2018 r.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
staże podyplomowe   sejm  

POLECAMY W SERWISACH