PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sejm: pytania o programy profilaktyki próchnicy

en
11-04-2018, 13:32
Sejm: pytania o programy profilaktyki próchnicy Bez skutecznych programów profilaktyki zaawansowana próchnica stale będzie w Polsce problemem (fot. Wikipedia)
Jak w opinii ministra zdrowia wypadają programy profilaktyki próchnicy, pyta poseł Konrad Głębocki, przypominając jednocześnie, że większość dzieci już w wieku przedszkolnym boryka się z tą groźną chorobą.

Ogólnie znane to fakty, że nieleczona próchnica u dzieci i młodzieży może powodować w przyszłości poważne problemy ze zdrowiem, na przykład zapalenie mięśnia sercowego, miażdżycę czy nawet uszkodzenie nerek. Zatem konieczne jest podjęcie wszystkich możliwych działań, by próchnicę zwalczać.

Ważną rolę na tym polu walki odgrywa państwo, przedszkola i szkoły oraz samorząd terytorialny, które muszą ze sobą współdziałać, przypomina w swojej interpelacji poseł  Konrad Głębocki. 

Jednym z działań w kierunku ograniczania próchnicy u dzieci jest program: Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016-2020, a także realizowane przez samorządy różnego rodzaju programy profilaktyczne związane z promocją zdrowia jamy ustnej.

W związku z tym poseł Konrad Głębocki pyta ministra zdrowia:

- Jak on sam ocenia efektywność programów profilaktycznych związanych z promocją zdrowia jamy ustnej, realizowanych przez polskie samorządy?
oraz
- Czy w przyszłości resort zdrowia planuje rozszerzenie działań polegających na zwalczaniu próchnicy?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH