PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sejm: papierowa dokumentacja medyczna do końca lipca 2017 r.

PAP/rynekzdrowia.pl/ŁS
26-06-2014, 12:27
Sejm: papierowa dokumentacja medyczna do końca lipca 2017 r. Sejm: papierowa dokumentacja medyczna do końca lipca 2017 r. (fot. Sejm)
To o czym mówiło się w ostatnich tygodniach, stało się faktem. Placówki medyczne, czyli także stomatologiczne, mogą prowadzić dokumentację medyczną pacjentów w formie papierowej do końca lipca 2017 r. Potwierdza to, uchwalona przez Sejm, nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
O trzy lata wydłużono termin na wprowadzenie dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej. Dotychczas obowiązujące nakładały na podmioty medyczne obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w formule elektronicznej  od 1 sierpnia tego roku. Po nowelizacji do 1 sierpnia 2017 r. będzie możliwe prowadzenie dokumentacji w formie papierowej lub elektronicznej.

Za nowelizacją głosowało 260 posłów, 5 było przeciw, 176 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, odpowiadając przed głosowaniem na pytania posłów, powiedział, że nowelizacja nie ma nic wspólnego z rządowym projektem e-zdrowie, który będzie realizowany w terminie.

Neumann podkreślił, że uchwalona nowelizacja daje tylko "szansę szpitalom i przychodniom (...), żeby mogły równolegle przez trzy lata jeszcze prowadzić dokumentację w formie papierowej".

Posłowie wnioskodawcy argumentowali wcześniej, że bardzo wielu świadczeniodawców, także lekarzy praktykujących prywatnie, jest nieprzygotowanych do wyeliminowania dokumentacji w formie papierowej i przejścia wyłącznie na formę elektroniczną, dlatego zasadnym będzie wydłużenie okresu przejściowego.

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej jest częścią systemu informatyzacji ochrony zdrowia; zakłada on także wprowadzenie elektronicznych kart pacjenta, e-recept i e-skierowań.

Dzięki prowadzeniu dokumentacji medycznej w formie elektronicznej pacjenci otrzymają m.in. możliwość monitorowania statusu na liście osób oczekujących w kolejce do lekarza lub na badanie. Placówki medyczne będą drogą elektroniczną przypominać o terminie wizyty. Pacjent będzie mógł w domu zalogować się i sprawdzić zalecania lekarskie.

O elektronicznej dokumentacji czytaj więcej na portalu infoDENT24.pl tutaj 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH