PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sanepid: zranienie lub kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym

ms
16-06-2015, 12:46
Sanepid: zranienie lub kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym Niebezpieczeństwo w gabinecie dentystycznym (foto: sxc.hu)
Jeżeli dojdzie do skaleczenia narzędziem medycznym - skażonym nie należy tamować krwi, zaleca się nawet powodowanie zwiększonego krwawienia. Oddział Nadzoru Epidemiologii WSSE w Krakowie przygotował poradnik pt. Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym.

Całość opracowania zawiera szereg zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w gabinecie stomatologicznym:
Plan higieny
Stanowisko i narzędzia pracy
Wymagania dla lekarzy i personelu
Przygotowanie pacjenta
Postępowanie w przypadku zranienia lub kontaktu z materiałem zakaźnym
Przygotowanie do sterylizacji narzędzi wielorazowego użycia
Kontrola procesu sterylizacji
Postępowanie z odpadami

Przedstawiliśmy część I, dotyczącą wymagań, które powinny spełniać pomieszczenia gabinetu stomatologicznego, część II, odnoszącą się do stanowiska i narzędzi pracy, a także część III, określającą wymagania w stosunku do lekarzy i personelu. Teraz prezentujemy m.in. wskazania w przypadku zranienia lub kontaktu z materiałem potencjalnie zakaźnym.

7. Przygotowanie pacjenta
Przed badaniem lekarz bądź asystentka powinna zabezpieczyć odzież pacjenta jednorazową serwetą stomatologiczną. Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent powinien przepłukać jamę ustną środkiem aseptycznym. W przypadku piaskowania zębów dodatkowo należy pamiętać o zabezpieczeniu oczu czystymi, umytymi i zdezynfekowanymi okularami ochronnymi.

8. Postępowanie w przypadku zranienia lub kontaktu z materiałem potencjalnie zakaźnym
Jeżeli dojdzie do skaleczenia narzędziem medycznym - skażonym nie należy tamować krwi, zaleca się nawet powodowanie zwiększonego krwawienia. Ranę należy umyć wodą z mydłem. Nie ma dowodów, że stosowanie środków antyseptycznych w celu oczyszczenia ran i skóry jest skuteczniejsze, choć ich użycie nie jest przeciwwskazane. Następnie osuszoną ranę należy zabezpieczyć opatrunkiem.
W przypadku zabrudzenia skóry materiałem zakaźnym należy go usunąć wycierając gazikiem lub ręcznikiem papierowym nasączonym alkoholowym środkiem do dezynfekcji rąk. Po usunięciu materiału zakaźnego zdezynfekować skórę, następnie umyć i kolejny raz zdezynfekować.
Jeżeli materiał zakaźny dostanie się na spojówkę oczu, należy starannie i obficie przepłukać oko i jego okolicę czystą wodą lub 0,9% NaCl.
Istnieje również możliwość dostania się materiału zakaźnego do jamy ustnej. W takim przypadku należy go natychmiast wypluć, a następnie zdezynfekować jamę ustną preparatem służącym do odkażania błon śluzowych lub dużą ilością zwykłej wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH