PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Samorząd:: kiedy jeden głos lekarza dentysty oznaczać powinien cztery głosy

ms
13-05-2016, 21:57
Samorząd:: kiedy jeden głos lekarza dentysty oznaczać powinien cztery głosy KS NRL z delegatami na XIII Zjazd
W głosowaniach, przeprowadzanych podczas zjazdów lekarzy i lekarzy dentystów, a które dotyczą wyłaniania przedstawicieli do organów wybieranych przez zjazdy lekarskie, te głosy lekarzy dentystów, które oddawane są na lekarzy dentystów, mnożone powinny być przez cztery.

Z takim wnioskiem Komisja Stomatologiczna NRL zakończyła obrady toczone wspólnie z delegatami reprezentującymi lekarzy dentystów na XIII Zjazd Lekarzy. Za takimi zmianami głosowało 39 uprawnionych osób, przy 25 przeciwnych i 12 wstrzymujących się.

   Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał.

Stosowny wniosek zostanie poddany 14 maja 2016 r. ocenie delegatów na Nadzwyczajny XII Krajowy Zjazd Lekarzy.

Na czym zmiany te miałyby polegać, w rozmowie z infoDENT24.pl przedstawił Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, przewodniczący KS WIL oraz człowiek uważany za głównego animatora proponowanych rozwiązań.

Zasadę najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie. Teraz w stuosobowej grupie uprawnionej do głosowania 22 głosy mają lekarze dentyści a 78 lekarze. Wynika to z liczebności poszczególnych grup zawodowych, przyjmuje się, że 22 proc. w samorządzie to lekarze dentyści. Przy zaproponowanej zmianie w tej samej grupie dentyści mieliby cztery razy po 22 głosy, a więc 88 a lekarze nadal 78. Oczywiście zasada taka obowiązywałaby tylko w przypadku głosowań dotyczących stanowisk zajmowanych przez lekarzy dentystów. W moim przekonaniu takie rozwiązanie wprowadza równowagę sił w głosowaniach decydujących o wyborze reprezentantów lekarzy dentystów we wspólnym samorządzie.

Od strony proceduralnej sprawa wygląda w ten sposób, że KS NRL wnioskuje, aby delegaci na XIII Krajowy Zjazd Lekarzy podjęli uchwałę zobowiązującą NRL do wystąpienia z wnioskiem do ministra zdrowia i prezesa Rady Ministrów o zmianę w ustawie o izbach lekarskich, pozwalającą na likwidację zasady mówiącej o równości głosów. Tylko w ten sposób można dokonać zgodnych z prawem, zmian wprowadzających zasadę mnożenia głosów oddawanych przez lekarzy dentystów.

Zmiana ustawy o izbach  lekarskich jest konieczna, w inny sposób nie można byłoby dokonać korekt prawa, które dawałyby lekarzom dentystom większą siłę wyrażania swojej woli.

Nie jest to zresztą pomysł ostatnich dni, czy miesięcy, taki sam sposób zaproponowany został w 2004 r.,  gdyby wówczas wystarczyło woli na zmiany, problem zniknąłby już kilkanaście lat temu.

Mówię problem, bo ten niestety istnieje, a utożsamianie go z jątrzeniem wokół sprawy drugorzędnego znaczenia, zdecydowanie osłabia siłę samorządu lekarzy i lekarzy dentystów.

Oczywiście w demokracji nie chodzi o jedność opinii, przedyskutujmy merytorycznie za i przeciw, ale nie starajmy się narzucać jednolitego sposoby postrzegania rzeczywistości.

Nie sądzę, aby lekarze nie przyjęli ostatecznie argumentów przez nas przedstawianych. Algorytm mnożnikowy da nam siłę do wspólnego rozwiązywania kwestii zdecydowanie bardziej skomplikowanych, jak chociażby uwarunkowań rynkowych w wykonywaniu zawodu lekarza dentysty, a kwestii pilnych do załatwienia  jest zdecydowanie więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH