PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Samochód reklamujący gabinet stomatologiczny w koszty

ms
13-12-2018, 11:37
Samochód reklamujący gabinet stomatologiczny w koszty Samochód zareklamuję stomatologię (foto: pixabay)
Świadczący usługi stomatologiczne i kosmetyczne zakupił dwa samochody, na których umieści reklamy praktyki. Czy może poniesione wydatki zaliczyć w koszty działalności (dokonać amortyzacji)?

Chodziło o dwa samochody osobowe (jeden w cenie poniżej 10 tys. zł, drugi – powyżej) oraz o przyczepę służącą do promowania działalności stomatologicznej (cena poniżej 10 tys. zł).

Podatnik chciał wiedzieć także, czy benzynę kupowaną do obu samochodów (wprowadzonych do ksiąg firmy) będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Według urzędników przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie samochodów osobowych i przyczepy. Odliczy też kwoty z faktur za paliwo, oczywiście jeśli zostało kupione do używanych w firmie pojazdów.

Samochody osobowe oraz przyczepa spełniają definicję środków trwałych (art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zatem samochód osobowy o wartości przekraczającej 10 tys. zł wnioskodawca powinien wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy oraz odpisy te zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast co do wydatków na zakup samochodu osobowego oraz przyczepy o wartości nieprzekraczającej 10 tys. zł – za każdy z tych składników majątkowych – wnioskodawca ma prawo wybrać jedną z trzech metod zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów:
- może nie zaliczać tego samochodu osobowego i przyczepy do środków trwałych, natomiast wydatki związane z ich nabyciem zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- może zaliczyć oba składniki majątku do środków trwałych, a następnie jednorazowo je zamortyzować w wysokości odpowiadającej wydatkom na ich nabycie w miesiącu oddania do używania tych środków trwałych albo w miesiącu następnym;
- może amortyzować samochód osobowy oraz przyczepę na analogicznych zasadach jak wszystkie inne środki trwałe.

Wydatki na zakup paliwa będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie w tej części, w której będą faktycznie służyć uzyskiwaniu przychodów z działalności, ponieważ tylko takie wydatki, które rzeczywiście będą związane z wykorzystaniem samochodów osobowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując: wnioskodawca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu zakup samochodów osobowych wraz z przyczepą i comiesięczne faktury za kupioną benzynę.

Stanowisko w tej sprawie wydała Krajowa Informacja Skarbowa.

Numer interpretacji:0112-KDIL3-3.4011. 295.2018.2.MC

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
koszt uzyskania przychodu  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.