PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sądowa walka o zapłatę za implanty

ms
01-09-2016, 11:25
Sądowa walka o zapłatę za implanty W sądzie o zapłątę za implanty (foto: freeimages)
Kilkuetapowy zabieg wszczepienia implantów kosztować miał 40 tys. zł, ostatecznie przekroczył wstępnie określoną wartość aż o 30 tys. zł. Sprawę o zapłatę skierował do sądu dentysta i wygrał ją, chociaż całej sumy nie otrzyma.

Pacjentka zgłosiła się do dentysty. Powód - złamany sztyft, do którego była przymocowana korona. Przyjmujący ją dentysta stwierdził, że nie ma możliwości ponownego założenia sztyftu w celu odbudowania utraconej korony zęba - ze względu na stan korzenia.

Alternatywą miały być implanty. Koszt wykonania jednego implantu skalkulowano na 3,4 tys. zł, a korony porcelanowej – na 400 zł. Miały być to jedyne koszty związane z tego rodzaju zabiegami.

Wszczepienie implantów nastąpić miało w znieczuleniu miejscowym, po uprzednim usunięciu zniszczonych korzeni zębów i zębów „nie rokujących” z powodu rozwoju ich próchnicy. Zabieg zaplanowano w dwóch etapach z których pierwszy miał polegać na wszczepieniu dwóch implantów z przodu (w znieczuleniu miejscowym), drugi – na wszczepieniu pozostałych ośmiu w znieczuleniu ogólnym.

Wstępne ustalenie kosztów
W czasie dokonywania tych uzgodnień,  pacjentka wskazywała, że dysponuje kwotą 40 tys. zł, którą może przeznaczyć na koszty związane z leczeniem implantologicznym. Otrzymała zapewnienie, że tej wysokości suma pieniężna powinna wystarczyć na pokrycie kosztów.

Diagnoza
Przeprowadzono szczegółowe badania stanu uzębienia pacjentki, grubości jej kości w górnej i dolnej szczęce, wykonano zdjęcie rtg oraz zdjęcie pantomograficzne zatok szczękowych, a także przeprowadzono wywiad - w celu uzyskania informacji o aktualnym stanie zdrowia.

Zgoda na zabieg
Kobieta podpisała zgodę na zabieg wszczepienia implantów, wyraziła ona zgodę na zabieg operacyjny w celu wykonania wszczepów śródkostnych pod uzupełnienia protetyczne.

Kobieta została szczegółowo poinformowana o zabiegu i możliwości powikłań w trakcie i po zabiegu typu:
- zakrzepowo-zatorowych,
- infekcji rany pooperacyjnej,
- wstrząsu i innych.

W trakcie zabiegu chirurgicznego lub zaraz po nim mogą powstać komplikacje: stany zapalne, obrzmienie krwotoki, oderwanie się płata śluzówkowo-okostnowego, uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego – uczucie zdrętwienia wargi dolnej; regeneracja nerwu może trwać nawet 9 miesięcy.

Pierwszy zabieg
Pierwszy zabieg wszczepienia implantów do szczęki  został wykonany w znieczuleniu miejscowym (nasiękowym)  techniką „bone spreading”, a w czasie tego zabiegu dokonano uprzednio ekstrakcji zniszczonego korzenia zęba 11. Dwa implanty zostały wszczepione w miejsce korzenia po tym zębie (11) i obok w miejsce usytuowania dawnego zęba 12.

Po wykonaniu tego zabiegu założono na implanty  śruby gojące oraz zaordynowano pacjentce przyjmowanie lekarstw zawierających antybiotyk.

Po tym zabiegu kobieta kilkukrotnie stawiła się do gabinetu powodów na kontrole.

Zapłata
Podczas jednej z tych wizyt kobieta wręczyła  6,8 tys. zł tytułem zapłaty za pierwszy zabieg wszczepienia dwóch implantów.

Drugi zabieg
Następny, drugi i znacznie rozleglejszy zabieg implantologiczny obejmował wszczepienie 8 implantów, zarówno w górnej, jak i w dolnej szczęce i ten zabieg połączony był z uprzednią ekstrakcją dwóch zębów nie nadających się, z powodu postępu próchnicy, do leczenia. Zabieg przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym.

SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   sąd  

POLECAMY W SERWISACH