PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sąd żąda wydania dokumentacji medycznej, czy dentysta może odmówić?

kan
27-02-2017, 07:00
Sąd żąda wydania dokumentacji medycznej, czy dentysta może odmówić? Odmowa wydania dokumentacji medycznej sądowi grozi wizytą policji (fot. pixabay)
Dentysta czy podmiot medyczny musi wydać dokumentację medyczną prokuraturze lub sądowi, gdy takie wezwanie otrzyma, wyjaśnia adwokat Daniel Anweiler, specjalizujący się w obsłudze podmiotów leczniczych.

Zgodnie z art 26 ust 3 pkt 3 ustawy o prawach pacjenta oraz Rzeczniku Praw Pacjenta podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną „ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, w tym sądom dyscyplinarnym, prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem”.

Przepis ten nie pozostawia wątpliwości i w sposób jednoznaczny określa, że jeżeli organ wskazany żąda wydania dokumentacji trzeba mu ją udostępnić. W przypadku odmowy prokurator lub sąd może zarządzić przeszukanie praktyki. A to oznacza wizytę policji, która przetrząśnie wszystko, by znaleźć dokumentację, przestrzega Daniel Anweiler. 

Daniel Anweiler – adwokat w Kancelarii Adwokackiej ZUBEK GATNER ANWEILER 
z siedzibą w Katowicach i Krakowie. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów medycznych oraz rozwiązywaniem problemów powstających na styku medycyny i prawa. Prowadzi blog prawniczy o sporządzaniu, przechowywaniu i udostępnianiu dokumentacji medycznej w placówkach służby zdrowia.
www.dokumentacja-medyczna.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Daniel Anweiler   dokumentacja_medyczna  

POLECAMY W SERWISACH