PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sąd orzekł: dentystka dobrze wykonała protezę

en
20-04-2016, 12:59
Sąd orzekł: dentystka dobrze wykonała protezę Dentystka wygrała w sądzie (fot. pixabay)
Pacjentka twierdziła, że dentystka niepotrzebnie usunęła jej cztery zęby (dwie jedynki i dwie dwójki), a proteza nylonowa, którą dostała - nie nadawała się do noszenia.

Proteza, którą pacjentka otrzymała, nie miała podniebienia, a jej noszenie powodowało ból. Technik dentystyczny trzykrotnie robił korektę, bez skutku. W końcu sfrustrowana pacjentka zamówiła nową protezę w innym gabinecie stomatologicznym i zażądała zwrotu kosztów od dentystki w wysokości 900 zł.

W sądzie przedstawiła dowody w postaci: zdjęć protezy i zębów, zdjęć rtg szczęki, dokumentację medyczną i dowód na leczenie w innym gabinecie stomatologicznym.

Sąd przyjął zeznania technika dentystycznego, który bronił swojej pracy twierdząc, że pacjentka dostała protezę z bardzo dobrego materiału. Wielkość zębów w protezie była prawidłowa. Jednak każdy pacjent  musi na początku być cierpliwy, bo może być tak, że proteza uciska. Wtedy dokonuje się poprawek. Zawsze jest różnica, w tym co zrobi się na podstawie modelu, a tym jak to potem wygląda u pacjenta. Po pewnym czasie proteza naturalnie osiada i mogą w związku z tym wystąpić małe dolegliwości, ale można je usunąć.

Sąd zwrócił się o opinię biegłego sądowego z zakresu chirurgii stomatologicznej, pytając: czy dentystka słusznie usunęła cztery górne siekacze, czy były wskazania do usunięcia tych zębów oraz, czy wykonała protezę stomatologiczną zgodnie ze sztuką lekarską i zachowaniem obowiązujących procedur.

Biegły wezwał pacjentkę do centrum medycznego na wykonanie badań. Jednak pacjentka nie stawiła się na badanie i nie poprosiła telefonicznie o zmianę terminu. Biegły odesłał do sądu akta bez opinii. Sąd uznał usprawiedliwienie nieobecności pacjentki za nieprzekonywujące.

Pacjentka nie wykazała w żaden sposób, że wizyty u innych stomatologów spowodowane były złym leczeniem. Jej twierdzenia pozostały gołosłowne.

Pacjentka przegrała proces w całości i ma zwrócić dentystce poniesione przez nią koszty procesu.

Sygn. akt I C 405/13

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   proteza zębowa   sąd  

POLECAMY W SERWISACH