PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rzeszów: dentyści przed sądem

smn
27-07-2017, 07:04
Rzeszów: dentyści przed sądem Trwa proces w sprawie dwójki dentystów oszustów z Podkarpacia (fot. pixabay)
Nawet 8 lat więzienia grozi dwójce stomatologów, którym NFZ zarzuca wyłudzenie ponad 85 tys. zł.

Oskarżeni to 43-letni Tomasz Sz. i 31-letnia Agnieszka R. Pierwszy ze stomatologów prowadzi swój gabinet w Rzeszowie, a dentystka przyjmowała pacjentów z Tomaszem Sz. w jednym z gabinetów na terenie powiatu przeworskiego - informuje portal rzeszow-news.pl. 

Długa lista zarzutów
Tomasz Sz. zawarł umowę z NFZ na okres od stycznia 2011 r. do czerwca 2014 r.  na zabiegi ogólnostomatologiczne o wartości ponad 135 tys. zł. W lutym 2012 r. umowa zwiększono do przeszło 380 tys. zł (dodatkowe usługi na rzecz pacjentów z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych).

Śledztwo, prowadzone przez prokurator Ewę Romankiewicz z rzeszowskiej prokuratury, wykazało, że dentyści do rozliczenia świadczeń przesyłali do NFZ również dokumentacje z zabiegów, które wykonywali prywatnie.

Przesłuchano ponad 1000 pacjentów. Ok. 300 z nich zakwestionowało wykonane dla nich świadczenia. Pacjenci twierdzili, że takich wizyt albo było za dużo, albo konkretnych usług w ogóle im nie wykonano.

– Najbardziej bulwersujące było to, że od pacjentów pobierano opłaty związane z wykonywaniem zabiegów protetycznych, które w całości były refundowane przez NFZ. Pacjentów wprowadzano w błąd. Mówiono im, że takie zabiegi są tylko w 50 proc. pokrywane przez Fundusz. Mówiono im też, że jeżeli dopłacą do zabiegów, to zostaną one szybciej wykonane. Dentyści twierdzili, że pacjenci muszą dopłacać, bo limit pełnych refundacji jest już wyczerpany. Pacjenci płacili od 170 do 400 zł – mówi w rozmowie z portalem rzeszow-news.pl Ewa Romankiewicz.  

Okazało się również, że pacjenci Tomasza Sz. i Agnieszki R. byli przez nich zapewniani, że dopłata do zabiegów protetycznych sprawi, iż dentyści wykonają je z lepszych materiałów. Tymczasem protezy robiono z takich materiałów, które NFZ w 100 proc. finansował. 

Tomasz Sz. i Agnieszka R. nie przyznali się do winy. W trakcie śledztwa odmówili składania wyjaśnień. Za wyłudzenie ponad 85 tys. zł z NFZ oraz poświadczanie nieprawdy grozi im od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.  

Więcej: rzeszow-news.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wyłudzenia   NFZ   świadczenia gwarantowane   dentysta   sąd  

POLECAMY W SERWISACH