PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rzecznik Praw Pacjenta chce zmian w zakresie wydawania dokumentacji medycznej

21-11-2012, 06:23
Rzecznik Praw Pacjenta chce zmian w zakresie wydawania dokumentacji medycznej
Rzecznik Praw Pacjenta chce zmian w zakresie wydawania dokumentacji medycznej
Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska spotkała się z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych (GIODO) dr. Wojciechem Rafałem Wiewiórskim. Przyczyna spotkania była konkretna: osoby bliskie pacjenta, który zmarł lub jest nieprzytomny,  nie mają możliwości dostępu do jego dokumentacji medycznej, o ile oczywiście nie zostali do takiego dostępu upoważnieni. Rzecznik uważa, że problem ten należy rozwiązać.

Rzecznik Praw Pacjenta argumentuje

Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, po śmierci pacjenta prawo wglądu w jego dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia. Dodatkowo żadne przepisy nie regulują dostępu do dokumentacji przez osoby bliskie w przypadkach, kiedy np. pacjent jest nieprzytomny bądź znajduje się w stanie, w którym nie może wyrazić woli.
Rzecznik Praw Pacjenta analizuje
Rzecznik podjął temat już w 2010 r. występując do GIODO z prośbą o zaproponowanie ewentualnych rozwiązań tego problemu. W marcu 2011 r.  RPP przedstawił zagadnienie ówczesnemu ministrowi zdrowia Ewie Kopacz, przekazując także analizę informacji o istniejących sposobach uregulowania takich sytuacji w wybranych krajach europejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH