PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rozstrój zdrowia, czy uszkodzenie ciała?

en
13-12-2016, 12:20
Rozstrój zdrowia, czy uszkodzenie ciała? Czym jest rozstrój zdrowia w świetle przepisów? (fot. pixabay)
W wyniku błędu w sztuce medycznej lub zaniedbania personelu pacjent może doznać: uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Różnice z prawnego punktu widzenia wyjaśnia portalowi infoDENT24.pl Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w prawie medycznym.

Obydwa przypadki szkody na osobie są podstawą do uzyskania odszkodowania bądź zadośćuczynienia. Jednak uszkodzenie ciała różni się istotnie od rozstroju zdrowia.

Michał Grabiec, radca prawny przytacza nadal aktualny wyrok Sądu Najwyższego z 1975 r., który tę różnicę dobrze wyjaśnia: uszkodzenie ciała jest to (…) oddziałanie na ciało ludzkie, które pozostawia na nim wyraźny ślad, będący wynikiem naruszenia tkanek organizmu, bez względu na to czy chodzi o uszkodzenie jedynie powierzchowne, czy też uszkodzenie poważne np. powiązane ze złamaniem kości, uszkodzeniem mięśni itp.

Rozstrojem zdrowia natomiast, w rozumieniu tych przepisów, będzie takie oddziałanie na organizm ludzki, które pociąga za sobą zakłócenie jego funkcji. Przy czym czas trwania skutków nie ma w tym przypadku znaczenia dla wystąpienia uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Długotrwałość cierpień i rodzaj skutków ma natomiast znaczenie jeśli chodzi o określenie wysokości zadośćuczynienia (i odszkodowania).

Przez zakłócenie funkcji organizmu należy rozumieć zakłócenie funkcjonowania organizmu na przykład: układu pokarmowego, immunologicznego, oddechowego. Za rozstrój zdrowia można także uznawać wystąpienie u pacjenta nerwicy, czy choroby psychicznej. Rozstrój zdrowia może zostać spowodowany np. zakażeniem bakterią lub wirusem.

Więcej: blogoprawachpacjenta.com.pl

Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów oskarzeni.pl oraz blogoprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Czytaj także: Pacjentka chciała 81 tys. zł, bo u dentysty doznała rozstroju zdrowia

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
prawa pacjenta   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH