PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rezydent to nie tylko pełnowartościowy, ale i pełnoprawny pracownik

jsz
17-04-2014, 08:07
Rezydent to nie tylko pełnowartościowy, ale i pełnoprawny pracownik Rezydent to nie tylko pełnowartościowy, ale i pełnoprawny pracownik (foto: freedigitalphotos)
Zarząd Krajowy OZZL przypomniał, że rezydenci, podpisując umowę o pracę, mają takie same prawa pracownicze, jak inni lekarze, którzy nie są rezydentami i mają podpisane umowy o pracę.

Jedyną różnicą jest administracyjne (na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia) ustalenie wysokości płacy zasadniczej lekarza rezydenta. (pracodawca może ogólne wynagrodzenie rezydenta podnieść przez przyznanie dowolnego dodatku).

Lekarzy rezydentów dotyczy zatem (podobnie jak i innych lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) procedura wypowiadania warunków umowy o pracę w części dotyczącej czasu pracy.

Jeżeli pracodawca chce zmienić czas pracy lekarza rezydenta, to musi wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające (jeżeli wcześniej zmienił odpowiednio regulamin pracy, gdzie znalazł się odpowiedni zapis o czasie pracy). Zmiana taka nie jest nie może być przeprowadzona na zasadzie porozumienia.

Wręczanie takich "porozumień", a zwłaszcza sugerowanie lub przekonywanie, że podpisanie takiego "porozumienia" jest warunkiem kontynuacji rezydentury jest nadużyciem lub podstępem stosowanym przez pracodawcę - uważają prawnicy ZK OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
praca dla dentysty   OZZL   rezydentura  

POLECAMY W SERWISACH