PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rentgen w gabinecie dentystycznym. Uwaga, sąsiadom spełnianie norm może nie wystarczać

ms
18-03-2014, 07:57
Rentgen w gabinecie dentystycznym. Uwaga, sąsiadom spełnianie norm może nie wystarczać Rentgen w gabinecie dentystycznym. Uwaga, sąsiadom spełnianie norm może nie wystarczać (foto: Fotolia)
Masz zamiar w gabinecie dentystycznym zamontować aparat rentgenowski, zadbałeś o wszelkie zgody, otrzymałeś wszystkie zezwolenia i certyfikaty. To może okazać się za mało - o ile sąsiad będzie uważał, że robienie za ścianą zdjęć rentgenowskich jest dla niego szkodliwe.

W tej sprawie właściciel praktyki stomatologicznej dopełnił wszystkich formalności, wypełnił wszystkie procedury, a jednak ma problem z wykonywaniem zdjęć rentgenowskich w swoim gabinecie. Wszystko za sprawą zdesperowanych sąsiadów, którzy dowodzą, że normy są normami niewłaściwymi, że dokumenty są niewiarygodne, że zgody wydano bez pieczołowitego zbadania sprawy.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu, rozpatrując wniosek właściciela prywatnej praktyki stomatologicznej, zezwolił na uruchomienie i stosowanie aparatu rentgenowskiego w budynku wielorodzinnym.

Odwołanie od tej decyzji wniosło dwóch mieszkańców budynku, w którym funkcjonuje gabinet stomatologiczny. W ich przekonaniu, Sanepid wydający decyzję nie zebrał materiału dowodowego w wymaganym zakresie.

W opinii skarżących:
- wadliwie była opracowana dokumentacja techniczna na uruchomienie gabinetu dentystycznego z dopuszczalnością używania w nim urządzenia rentgenowskiego;
- niewiarygodne są ustalenia, czy istniejący w gabinecie system wentylacji grawitacyjnej jest zgodny z przewidzianymi do tego wymogami;
- nie do końca wiadomo czy ustanowiony został nadzór nad przestrzeganiem wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w gabinecie;
- nie uwzględniono wymogów rozporządzenia ministra zdrowia z 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi poprzez niewłaściwą jego wykładnię.

Główny Inspektor Sanitarny po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał jednak, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania administracyjnego w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
Sąd wskazał, że w uzasadnieniu decyzji Główny Inspektor Sanitarny w zasadzie opisał jedynie przebieg postępowania toczącego się z wniosku właściciela gabinetu dentystycznego o wydanie zezwolenia na uruchomienie i stosowanie aparatu rentgenowskiego w gabinecie stomatologicznym, przytaczając fragmenty uzasadnienia decyzji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu.

WSA chciał wiedzieć jakie fakty organ ocenił za ustalone i w oparciu o jakie dowody uznał je za uzasadnione.

Sąd zwrócił uwagę, że skarżący zgłaszali zastrzeżenia dotyczące systemu wentylacji grawitacyjnej w gabinecie stomatologicznym. Chcieli oni wiedzieć na jakiej podstawie Sanepid stwierdził, że w gabinecie funkcjonuje wentylacja zapewniająca 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.

Skarżący zarzucali też, że w toku postępowania nie ustalono, czy w prawidłowy sposób ustanowiony został nadzór nad przestrzeganiem wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w gabinecie, brak jest bowiem dokumentu określającego warunki sprawowania tego nadzoru.

SŁOWA KLUCZOWE
gabinet stomatologiczny   rtg   WSA   sanepid  

POLECAMY W SERWISACH