PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rejestr podmiotów leczniczych: skrytka pocztowa jednak nieobowiązkowa

03-01-2013, 00:05
Rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą: Posiadanie skrytki pocztowej jednak nieobowiązkowe (fot. wikipedia.org)
Rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą: Posiadanie skrytki pocztowej jednak nieobowiązkowe (fot. wikipedia.org)
Lekarz dentysta dokonujący wpisu do rejestru podmiotów leczniczych nie musi posiadać numeru skrzynki pocztowej rozwiewa wątpliwości resort zdrowia. Niestety,

stomatologa nie ominie wprowadzenie identyfikatora terytorialnego dla jednostki podziału terytorialnego w miejsce województwa i powiatu.

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że rozporządzenie ministra zdrowia z 6 grudnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów miało m.in. uporządkować zasady rejestrowe. Faktycznie, zmiany nastąpiły, ale jak zauważyła Naczelna Rada Lekarska, rzeczywistość wcale nie stała się bardziej uporządkowana, wręcz przeciwnie - przysparza rejestrującym nowych problemów.

Rejestr podmiotów leczniczych: skrytka pocztowa tak, czy nie?

Jedna z wątpliwości zgłaszanych przez samorząd lekarski ministrowi zdrowia, dotyczyła konieczności podania w trakcie rejestracji podmiotu leczniczego numeru skrytki pocztowej (rubryki dziewiąta i osiemnasta księgi rejestrowej praktyki zawodowej lekarza, lekarza dentysty). Wprowadziło to wrażenie, że jest obowiązek jej posiadania, a ponadto mogło prowadzić do sytuacji, gdy w rejestrze będą figurowały dwa adresy do doręczeń (adres tradycyjny i adres skrytki pocztowej).

Jak się okazuje interpretacja rozporządzenia przez resort zdrowia przynosi korzystne rozwiązanie dla lekarzy dentystów.

- Dodanie możliwości podania numeru skrytki pocztowej jako adresu do korespondencji uwzględnia uwagę zgłoszoną przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie". Nie oznacza to, że posiadanie i wskazanie we wniosku numeru skrytki pocztowej jest obowiązkowe; równoważne jest wskazanie adresu tradycyjnego". Obowiązkowe jest podanie adresu do korespondencji, natomiast sposób jego określenia zależy od podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Nie wydaje się zatem uzasadniona obawa, że w rejestrze będą figurowały dwa adresy do korespondencji wyjaśnia Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Rejestr podmiotów leczniczych: identyfikator terytorialny tak, czy nie?

Wiele emocji wzbudziła także decyzja o zastąpieniu, w trakcie wpisu, tradycyjnego wskazania województwa i powiatu - identyfikatorem terytorialnym dla jednostki podziału terytorialnego. To pojęcie z dziedziny statystyki publicznej może nie być znane stomatologowi chcącemu zarejestrować praktykę zawodową (zwłaszcza jeśli wypełnia wniosek o wpis w postaci papierowej), a ponadto nie stanowi elementu adresu pocztowego.

Niestety w tej kwestii resort zdrowia pozostaje nieugięty, przekonując, że prowadzenie identyfikatora ma na celu ujednolicenie zawartych w rejestrze danych dotyczących podmiotu leczniczego i praktyki zawodowej.

SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   rejestr podmiotów   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH