PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przetwarzanie danych osobowych bez zgody pacjenta

js
05-08-2015, 09:55
Przetwarzanie danych osobowych bez zgody pacjenta Przetwarzanie danych (foto: pixabay)
Co zrobić, gdy pacjent domaga się realizacji usługi stomatologicznej, a przy tym nie zgadza się na  przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z udzieleniem świadczeń.

Zdarza się, że pacjent wymusza realizację usługi stomatologicznej i odmawia jednocześnie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jak postępować z takim pacjentem?

NFZ twierdzi, iż w takim przypadku zgoda pacjenta na przetwarzanie danych osobowych nie warunkuje możliwości udzielenia świadczeń stomatologicznych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Sam NFZ przy tym uprawniony jest do przetwarzania takich danych osobowych z mocy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Fundusz zastrzega się jednak, że należy mieć na względzie, iż z kolei każdy świadczeniodawca posiada status administratora danych osobowych (w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych) i w związku z tym ciążą na nim określone, wynikające z tego aktu, obowiązki. Jak takie przypadki traktuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych – tego NFZ niestety nie jest w stanie wyjaśnić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH