• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przeróbka mieszkania na gabinet dentystyczny, co ze zgodami?

ms
09-06-2016, 11:15
Przeróbka mieszkania na gabinet dentystyczny, co ze zgodami? Gabinet dentystyczny w budynku wspólnoty mieszkaniowej (foto: freeimages)
Małżeństwo chciało swoje mieszkanie zaadaptować na gabinet dentystyczny. Sprawa rozbiła się jednak o brak zgody wspólnoty mieszkaniowej na wykonanie prac remontowo - budowlanych. Spór rozstrzygnąć musiał WSA.

Zakres zmian
Właściciele mieszkania chcieli: wyburzyć ściany działowe w pokoju dziennym, wydzielić w nim pomieszczenia WC, przerobić instalację wodnokanalizacyjną (doprowadzenie wody bieżącej do wszystkich odbiorników niezbędnych do funkcjonowania gabinetu dentystycznego i odprowadzenie ścieków do istniejących w lokalu wpustów kanalizacyjnych).

Zakres planowanych robót nie wykraczał poza granice lokalu mieszkaniowego.

Brak zgody na zmiany
Pozostali mieszkańcy domu nie wyrazili zgody na inwestycję, gdyż utrzymywali, iż zmieni ona zasady dysponowania działkami będącymi współwłasnością, a na to nie chcieli przystać.

W sporze podobne stanowisko zajął starosta, który zobowiązał małżeństwo do przedłożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania częściami wspólnymi, na których zlokalizowany jest budynek objęty zgłoszeniem. Podobne zdanie miał wojewoda uważając, że właściciel wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nie ma tytułu prawnego do instalacji wodno - kanalizacyjnych i grzewczych, zaś sam fakt korzystania z elementu instalacji, jakim jest np. wpust kanalizacyjny nie przesądza o przynależności takiej infrastruktury do lokalu mieszkalnego.

Oczywiście niedoszli inwestorzy nie dysponowali prawami do działek będących współwłasnością.

Jest zgoda na zmiany
W ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach rozprowadzenie instalacji wod-kan wewnątrz lokalu (korzystanie ze wspólnych rur kanalizacyjnych, zgodnie z ich przeznaczeniem, po podłączeniu odpowiednich urządzeń) nie stanowi czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu zasobem mieszkaniowym. Nie istnieje zatem konieczność posiadania prawa do dysponowania działkami, na których zlokalizowany jest budynek wielorodzinny.

Wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać zmiany sposobu użytkowania lokalu należącego do członka wspólnoty.

Wyrok WSA w Gliwicach (sygn. akt II SA/Gl 10/16)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   gabinet stomatologiczny   prawo budowlane  

POLECAMY W SERWISACH