PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przepisy, dotyczące urządzeń radiologicznych stosowanych w stomatologii, trafiły do zamrażarki?

ms
14-09-2015, 08:48
Przepisy, dotyczące urządzeń radiologicznych stosowanych w stomatologii, trafiły do zamrażarki? Urządzenia radiologiczne stosowane w stomatologii (foto: freedigitalphotos)
W kwietniu 2015 r. lekarze dentyści czekali na podpis ministra zdrowia pod projektem nowelizacji rozporządzenia z 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1015). Czekają do dzisiaj.

Komisja Stomatologiczna NRL kilka miesięcy temu nie kryła zadowolenia, iż bliski jest moment, w którym nastąpią korzystne zmiany z punktu widzenia prowadzących gabinety stomatologiczne. Liczono m.in. na: - zmniejszenie częstości i liczby eksploatacyjnych testów podstawowych i specjalistycznych; - możliwość stosowania jezdnych aparatów wewnątrzustnych; - przeprowadzenie jednoosobowego audytu wewnętrznego.

Po konsultacjach społecznych w sprawie gotowego już projektu rozporządzenia wokół zredagowanych przepisów zaległa cisza. Wszak nie do końca. Lek dent. Andrzej Cisło na stronach autonomia-dent.pl przypomniał, iż w tej sprawie stanowisko zajęło Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne (PLTR). Okazuje się, że środowisko medyków nie ma jednolitego stanowiska w sprawie proponowanych zmian dotyczących warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.

Oto uwagi przesłane przez PLTR Igorowi Radziewiczowi Winnickiemu podsekretarzowi stanu w MZ. To swoiste votum nieufności dla lekarzy dentystów stosujących w pracy urządzenia radiologiczne.


Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH