PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Przeglądy stomatologiczne u więźniów muszą pozostać

en
22-03-2016, 09:00
Przeglądy stomatologiczne u więźniów muszą pozostać Więzień bez przeglądu stomatologicznego (foto: pixabay)
Prezydium NRL nie zgadza się na rezygnację z badań stomatologicznych, które teraz obowiązkowo przechodzą  przyjmowani do więzienia skazańcy.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyliczyło, że na zrezygnowaniu z obligatoryjnych badaniach stomatologicznych więźniów zaoszczędzi ponad 2,6 tys. roboczogodzin (praca dentystów) i 6,5 tys. roboczogodzin (obowiązki służby ochronnej).

Na takie oszczędności nie chce się jednak zgodzić Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i tłumaczy dlaczego.

NRL argumentuje, że badanie stanu zdrowia jamy ustnej jest bardzo istotnym elementem w leczeniu stomatologicznym oraz ogólnym pacjenta. W wielu przypadkach to właśnie lekarz dentysta dostrzega niepokojące objawy, które mogą sugerować rozwój wielu ciężkich chorób, w tym również nowotworów jamy ustnej. Ponadto NRL przestrzega przed rosnącą roszczeniowością więźniów. Wyniki badania stomatologicznego, przeprowadzonego podczas przyjęcia osadzonego, mogą się przydać w razie, gdyby aresztowany skarżył zakład karny o zaniedbanie obowiązku sprawowania opieki zdrowotnej na właściwym poziomie.

Autorzy zmian pisali, że badanie stomatologiczne ma jedynie wartość diagnostyczną i stanowi istotne obciążenie organizacyjne i czasowe dla zakładów karnych. O propozycji zrezygnowania z przeglądów stomatologicznych informowaliśmy już na początku marca.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
obowiązki lekarza dentysty   NRL  

POLECAMY W SERWISACH