PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Prowadzisz gabinet? Zapomnij o wcześniejszej emeryturze

miro
15-11-2013, 11:55
Prowadzisz gabinet? Zapomnij o wcześniejszej emeryturze Prowadzisz gabinet? Zapomnij o wcześniejszej emeryturze (foto: sxc.hu)
ZUS odmówił lekarce dentystce prawa do wcześniejszej emerytury. Wnioskodawczyni, co prawda, udowodniła wymagany staż ogólny w wymiarze 20 lat, 1 miesiąca i 13 dni, ale nie udokumentowała żadnego okresu pracy w warunkach szczególnych. Ważniejsze jednak jest to, że lekarka dentystka wykonywała pracę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a to właśnie wyklucza przedstawianie dowodów wskazujących na pracę w szczególnych warunkach.
Urzędnicy ZUS twierdzili, że na podstawie złożonych świadectw pracy nie mogli zaliczyć do okresu pracy w warunkach szczególnych zatrudnienia na stanowisku lekarza stomatologa, gdyż wnioskodawczyni nie przedłożyła stosownych świadectw pracy w warunkach szczególnych. Nawet gdyby tak było, to pojawiła się kolejna trudność. Zgodnie z par. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - do okresu pracy wykonywania w szczególnych warunkach można zaliczyć tylko pracę świadczoną jako pracownik, nie zaś wykonywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Lekarka dentystka dowodziła, że prowadząc gabinet stomatologiczny w ramach działalności gospodarczej wykonuje te same czynności, które wcześniej realizowała w ramach zatrudnienia. Według niej sam fakt nieposiadania świadectwa pracy w warunkach szczególnych nie stanowi o tym, że taka praca nie była świadczona (uciążliwe czynności były w rzeczywistości wykonywane). Skarżąca wnioskowała o przesłuchanie świadków na okoliczność świadczonej przez nią pracy w ramach własnego gabinetu stomatologicznego.

ZUS wskazał, że w celu uzyskania emerytury wcześniejszej wymagane jest, aby osoba ubiegająca się o takie świadczenie przynajmniej przez 15 lat wykonywała uprzywilejowane zatrudnienie stale i w pełnym wymiarze w charakterze pracownika.
Tak samo uważali sędziowie Sądu Okręgowego i wyrokowali, że brak jest prawnej możliwości do zaliczenia okresu pracy lekarki dentystki świadczonej w ramach własnej działalności gospodarczej do okresu pracy w warunkach szczególnych.

Wyrok Sądu Okręgowego we Włocławku: sygnatura: IV U 473/13

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
emerytura   gabinet stomatologiczny   ZUS  

POLECAMY W SERWISACH