PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Protetycy pytają jak trzeba „sprawozdawać kolejki"

NFZ, ms
29-04-2015, 08:05
Protetycy pytają jak trzeba „sprawozdawać kolejki Protetycy mają pytania o kolejki (foto: freedigitalphotos)
Dentyści, którzy współpracują z NFZ, są zobowiązani do informowania publicznego płatnika o czasie oczekiwania pacjentów na ich usługę, większość z nich, o ile nie wszyscy, uważają, że jest to formalność tak samo uciążliwa, jak mało przydatna. Równie wielu wciąż nie wie jak to robić. Wykazywanie pacjentów w kolejce spędza sen z oczu m.in. protetykom, którzy pomimo dokładnych dyrektyw w tej kwestii, wciąż mają wiele wątpliwości jak to robić.

Protetycy pytają. Jak wiadomo musi być sprawozdawana kolejka na świadczenie protetyki, ale według przepisów, pacjent nie powinien być wykazywany w kolejce komórki organizacyjnej (poradnia stomatologiczna) i na świadczenie (uzupełnienie protetyczne). Co, jeśli pacjent wcześniej był wykazany w kolejce oczekujących do poradni stomatologicznej (było leczenie zachowawcze) i następnie okazało się, że ma być w tej samej poradni stomatologicznej wykonane uzupełnienie protetyczne. Czy ten pacjent ma być wpisany w kolejkę oczekujących na świadczenie protetyczne?

Odpowiedź NFZ jest krótka. Tak, jeśli będzie oczekiwał na rozpoczęcie leczenia protetycznego.

Inny protetyk pyta. Rozumiem, że wpisuję pacjenta w kolejkę protetyczną (jeżeli pacjent jest przygotowany do protezowania). Nie wiem jak obliczyć czas oczekiwania? I czy co miesiąc oddzielnie wysyłać raport dotyczący kolejek protetycznych i zachowawczych?

Odpowiedź NFZ jest lakoniczna. Od kwietnia (miesiąca sprawozdawczego) przekazywać należy oddzielnie sprawozdanie ze stomatologii zachowawczej (do komórki) i na leczenie protetyczne (do procedury). Czas oczekiwania pacjenta jest to czas, który upłynął od momentu wpisu na listę oczekujących do dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia.

Czytaj także:

Dentyści pytają o prowadzenie list oczekujących

Listy oczekujących - w poszukiwaniu odpowiedzi na trudne pytania 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH