PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Promieniowanie jonizujące w gabinecie dentystycznym: czas rozstrzygnięć

ms
23-10-2015, 10:39
Promieniowanie jonizujące w gabinecie dentystycznym: czas rozstrzygnięć Rtg u dentysty (foto: pixabay)
Istnieje duża szansa, że rozporządzenia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej minister zdrowia podpisze w pierwszych dniach listopada. Szansa – nie oznacza jednak pewności.

Lekarze dentyści zastanawiają się jakie zmiany wprowadzone zostaną w przepisach dotyczących warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinecie stomatologicznym. W rozmowie z infoDENT24.pl mówi o nich uczestnik konferencji uzgodnieniowej z ramienia samorządu lekarskiego, członek NRL lek. dent. Jerzy Gryko.

Konferencja uzgodnieniowa odbyła się 22 października z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i wszystkich stron zainteresowanych zmienianymi przepisami. Co z niej wynika? Lekarze dentyści mogą z nadzieją czekać na ukazanie się rozporządzenia, którego projekt został po raz kolejny przedyskutowany.

W efekcie merytorycznej analizy można uznać, że pomimo protestów m.in. Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, zachowano rozwiązania od dawna postulowane przez środowisko lekarzy dentystów.

Oczywiście nie oznacza to, iż sprawa jest przesądzona. Ostateczną decyzję podejmie bowiem minister zdrowia. Na jego biurko trafi projekt rozporządzenia z adnotacją, iż są stanowiska przeciwne wprowadzonym zmianom.

Lek. dent. Jerzy Gryko powiedział infoDENT24.pl, iż w toku długotrwałej dyskusji jeszcze raz przedstawiono wszelkie argumenty przeciw i za zmianami ujętymi w projekcie rozporządzenia. O ile tworzący prawo, kierować się będą jedynie przesłankami merytorycznymi, można być pewnym, że do zmian postulowanych przez środowisko medyków - dojdzie.

Na co mogą zatem liczyć lekarze dentyści?

Przede wszystkim na:

- usankcjonowanie stosowania w gabinetach stomatologicznych jezdnego sprzętu radiologicznego do zdjęć wewnątrzustnych;

- na możliwość jednoosobowego przeprowadzania klinicznego audytu wewnętrznego w jednostkach ochrony zdrowia wykonujących procedury wyłącznie z zakresu stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych;

- na zmniejszenie częstotliwości obowiązkowego wykonywania testów specjalistycznych aparatów do zdjęć wewnątrzustnych (nie co roku, a raz na dwa lata) i na jednoczesne uproszczenie formuły realizowanych testów.

Należy zatem uzbroić się w cierpliwość do 4 listopada, bowiem ten dzień podawano najczęściej jako datę ewentualnego podpisania przez ministra zdrowia rozporządzenia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.

Dużym zawodem dla medyków byłaby wiadomość, że po półtora roku prac nad rozporządzeniem, minister zdrowia uzna, iż należy podjąć trud kolejnych ustaleń w ustalonych przecież już kwestiach.

Czytaj także:

Co z promieniowaniem jonizującym w gabinecie stomatologicznym?
Warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego. 
Ciągle brak rozporządzenia w sprawie bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego 
Promieniowanie jonizujące: PLTR bezpodstawnie krytykuje lekarzy dentystów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH