PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Promieniowanie jonizujące w celach medycznych: wszystko o was bez was?

ms
03-11-2015, 08:02
Promieniowanie jonizujące w celach medycznych: wszystko o was bez was? Prace nad implementacją dyrektywy Rady 2013/59/Euratom (foto: pixabay)
Powołany przez ministra środowiska zespół do spraw opracowania koncepcji wdrożenia do prawa polskiego unijnej dyrektywy dotyczącej m.in. stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych - zakończył prace… bez udziału lekarzy i lekarzy dentystów.

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL zwrócił się do Janusza Włodarskiego, prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z prośbą o włączenie przedstawicieli samorządu zawodowego medyków w prace nad koncepcją wdrożenia dyrektywy Rady 2013/59/Euratom (dokument z 5 grudnia 2013 r. ustanawiający podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego). W ocenie szefa NRL, udział przedstawicieli samorządu lekarskiego w pracach jest niezbędny, ponieważ redagowane przepisy w sposób znaczący wpływają na bezpieczeństwo pacjentów oraz warunki pracy wielu lekarzy i lekarzy dentystów.

Janusz Włodarski prezes Państwowej Agencji Atomistyki poinformował, że powołany przez ministra środowiska zespół zakończył już prace nad koncepcją wdrażania dyrektywy w części dotyczącej stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych.

- Projekt przepisów zostanie jednak, w formule konsultacji społecznych, skierowany także do środowiska medyków – zapewnił Janusz Włodarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH