PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Promieniowanie jonizujące: PLTR bezpodstawnie krytykuje lekarzy dentystów

ms
25-09-2015, 21:41
Promieniowanie jonizujące: PLTR bezpodstawnie krytykuje lekarzy dentystów Maciej Hamankiewicz (foto: Fotolia/PTWP)
„Zdjęcia wewnątrzustne są przez lekarzy dentystów wykonywane w większości nieprawidłowo a środowisku stomatologicznemu brak jest dostatecznej świadomości odpowiedzialności za narażenie pacjenta na promieniowanie jonizujące”. Te dwa sformułowania Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego w sposób szczególny wzburzyło samorząd medyków.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wziął w obronę dobre imię lekarzy dentystów, które zostało wystawione na szwank w wyniku zarzutów Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.

Kontrowersyjne tezy pojawiły się w opinii, jaką Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne przedstawiło publicznie jako argumenty przeciwko proponowanym zmianom rozporządzenia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Przypomnijmy, że o zmiany te od dawna walczyli dentyści.

PLTR swoją dezaprobatą dla profesjonalizmu lekarzy dentystów wzbudziło sprzeciw m.in. NRL.
W liście sygnowanym przez prezesa NRL Macieja Hamankiewicza czytamy m.in.:
Tego rodzaju stwierdzenia zawarte w oficjalnym dokumencie składanym na ręce ministra zdrowia wzbudziły słuszne oburzenie środowiska lekarzy dentystów.

Niczym niepoparte zarzuty mogą podważać zaufanie niezbędne do wykonywania zawodu lekarza dentysty. Podobnie jak stwierdzenie o rzekomym braku działań w celu optymalizacji dawki promieniowania.

Szef NRL przypomniał, że samorząd lekarski wyraził poparcie dla proponowanego przez Ministerstwo Zdrowia złagodzenia warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach stomatologicznych. Obecne wymogi odnoszące się do radiologii stomatologicznej są zbyt rygorystyczne, dlatego konieczne jest uproszczenie procedur odnoszących się do jednostek ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące w stomatologii, w tym zmniejszenie częstotliwości obowiązku wykonywania testów specjalistycznych aparatów do zdjęć wewnątrzustnych.

- Należy przypomnieć, że postulat samorządu lekarskiego o złagodzenie warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach dentystycznych zyskał już w 2012 r. poparcie konsultanta krajowego w dziedzinie radiologii i radiologii obrazowej – dodał Maciej Hamankiewicz.

Stanowisko PLTR opisywaliśmy w materiale "Przepisy, dotyczące urządzeń radiologicznych stosowanych w stomatologii, trafiły do zamrażarki?"

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH