PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Promesy nie dotyczą stomatologii

ms
02-11-2016, 11:17
Promesy nie dotyczą stomatologii Promesa nie obowiązuje w stomatologii (foto: infoDENT24.pl)
Czy promesy, czyli konieczność uzyskania opinii wojewody na temat celowości inwestycji w ochronie zdrowia, dotyczy także stomatologii? Andrzej Cisło, wiceprezes WIL i przewodniczący KS WIL twierdzi, że nie i dowodzi dlaczego.

Instytucję promes, czyli wydawania opinii przez wojewodów, przewiduje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Takie rozwiązanie ma być zabezpieczeniem przed tworzeniem nowych podmiotów, których byłoby za dużo w stosunku do potrzeb.

Ocena potrzeb zdrowotnych dotyczy głównie, tworzonych przez samorządy lokalne oddziałów szpitalnych w nadziei na kontrakt NFZ, co zapewniłoby lokalnej społeczności lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych (tymczasem NFZ z reguły nie jest w stanie kontraktować dodatkowych świadczeń).

Ustawa wyraźnie mówi o podmiotach leczniczych udzielających świadczeń w rodzajach: leczenie szpitalne i ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Wśród kryteriów wyboru ofert, w toku postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, uwzględnia się m.in. pozytywną opinię – tzw. promesę.

W tym kontekście ustawa nic nie wspomina jednak o stomatologii. W rozporządzeniu ministra zdrowia, dotyczącym kryteriów wyboru ofert (w załączniku o stomatologii) nie ma żadnego wiersza z punktacją za posiadanie opinii (promesy), gdy tymczasem w załączniku dotyczącym AOS, w części wspólnej taki wiersz jest i przewiduje 2 pkt za posiadanie stosownej opinii. 

Wniosek: opinia wojewody o celowości inwestycji nie dotyczy stomatologii.

Więcej: Autonomia Stomatologów 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH