PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prokuratorzy szkolą się do badania błędów medycznych

smn
15-06-2016, 08:50
Prokuratorzy szkolą się do badania błędów medycznych Błędy medyczne na celowniku prokuratury (fot. pixabay)
Prokuratorzy przygotowują się do prowadzenia dochodzeń w sprawie błędów medycznych. Przechodzą specjalistyczne szkolenia, które przygotowują ich do tej roli.

Wszystkie prokuratury w kraju w 2015 r. przeprowadziły 3,4 tys. śledztw dotyczących błędów medycznych. Według danych Prokuratury Krajowej, zaledwie 4 proc. zakończyło się aktem oskarżenia lub wnioskiem o ukaranie.

Sprawy o błędy medyczne to jedne z najtrudniejszych. Stąd tak niewielka ich część kończy się karą dla medyka. Od tego roku takie sprawy mają być badane wnikliwiej, sprawniej i rzetelniej przez wyspecjalizowanych prokuratorów. Właśnie odbyło się pierwsze w tym roku szkolenie dotyczące m.in. prowadzenia „medycznych" śledztw.

Trwają prace nad powołaniem specjalnych działów do spraw badania błędów medycznych, jak już informował infoDENT24.pl, pierwsze jednostki powstały  w prokuraturach regionalnych w: Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie. Z kolei w: Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu – błędami w leczeniu zajmą się wyznaczeni koordynatorzy.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd w sztuce lekarskiej   prokuratura  

POLECAMY W SERWISACH