PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty

smn
16-02-2018, 12:03
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad wprowadzeniem e-recept (fot. pixabay)
Trwają prace nad przepisami wprowadzającymi e-recepty, wymaga to zmian m.in. w  ustawach Prawo farmaceutyczne i o refundacji leków.

Warunkiem dynamicznego rozwoju telemedycyny w Polsce jest umożliwienie lekarzom i lekarzom dentystom wystawianie recepty za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Obecnie w świetle obowiązujących przepisów nie jest to możliwe.

To rozwiązanie wymaga racjonalizacji istniejących przepisów dotyczących wydawania recept, zmiany mają ujednolicić przepisy, a także sprawić by były one jednoznaczne, a ich interpretacja nie budziła wątpliwości.

Co więc należy zmienić:
- przepisy ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2211), by je w pełni dostosować do przepisów unijnych w zakresie recepty transgranicznej,
- przepisy dotyczące wystawiania recept (przeniesienie regulacji w tym przedmiocie z rozporządzenia ministra zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich - Dz. U. z 2017 r. poz. 1570 do ustawy),
- ustawę z  12 maja 2011 r o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1844), 
- zakres sposobu podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), tak aby umożliwić potwierdzanie w systemie teleinformatycznym pochodzenia oraz integralności danych udostępnianych bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej: bip.kprm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
e-recepta   Ministerstwo Zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH