PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Projekt ustawy o medycynie szkolnej zostanie tylko projektem?

ms
24-03-2017, 09:28
Projekt ustawy o medycynie szkolnej zostanie tylko projektem? Czy pojawi się medycyna szkolna (foto: pixabay)
- W czasie ostatniej kampanii prezydencko-parlamentarnej premier Beata Szydło zapowiadała podjęcie działań służących poprawie szkolnego systemu ochrony zdrowia, co z tych zapowiedzi pozostało? – dopytywał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dostał odpowiedź.

Odpowiedzi tej udzieliła Józefa Szczurek – Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Co z niej wynika? Wszystko, a jak wszystko – to i nic.

To fakt, że w exposé, wygłoszonym przez premier Beatę Szydło (18 listopada 2015 r.), padła zapowiedź zmian w opiece zdrowotnej nad uczniami oraz stworzenia nowych ram prawnych, które określą zakres i organizację profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkołach.

Jak będą ramy prawne - to nastąpią zmiany zakresu działań i finansowania podmiotów realizujących obecnie opiekę zdrowotną w szkołach.

Zmiany niewątpliwie nastąpią, ale odrębnym zagadnieniem pozostaje wypracowanie rozwiązań organizacyjnych i finansowych, które umożliwią objęcie uczniów opieką zdrowotną w szkołach przez lekarzy oraz lekarzy dentystów.

Czy są konkrety?
Nad takimi rozwiązaniami dyskutowano w Ministerstwie Zdrowia, co więcej - przeprowadzono stosowne analizy potrzeb oraz możliwości finansowych, organizacyjnych, kadrowych oraz infrastruktury szkół (możliwość tworzenia, wyposażenia i utrzymania gabinetów medycznych). Analiz takich dokonano we współpracy z ekspertami z Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. W efekcie opracowano projekt założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (projekt o medycynie szkolnej).

Czy są terminy?
Niestety tzw. perspektywa czasowa wejścia w życie projektowanej ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym nie została jeszcze ściśle określona.

Dlaczego tak się stało?
Odpowiedź jest prosta. Ustawa musi uwzględniać sytuację finansową i organizacyjną podmiotów tworzących szkoły (samorządy terytorialne), bo to na nie ustawa nałoży obowiązek tworzenia, wyposażenia i utrzymania gabinetów medycznych w szkołach.

Co więcej, projektowane przepisy muszą być również skorelowane z planowanymi zmianami w systemie ochrony zdrowia oraz zmianami w systemie oświaty.

Uwaga, zmiany w systemie oświaty mogą wpłynąć korzystnie na poprawę dostępności uczniów do świadczeń pielęgniarki lub higienistki szkolnej.

Skąd ten optymizm?
Okazuje się, że zmiany będą skutkować zwiększeniem liczby uczniów w szkołach podstawowych (dodatkowe dwa roczniki – klasa VII i VIII) oraz mniejszym rozproszeniem szkół. W odniesieniu do pracy pielęgniarek szkolnych, spowoduje to zwiększenie liczby uczniów na etat pielęgniarki w danej placówce i w konsekwencji – wydłużenie czasu pracy pielęgniarki w poszczególnych szkołach.

Czy to wystarczy?
Niebywali optymiści powiedzą, że tak.

Co wówczas?
Wówczas nastąpi zintensyfikowanie prac nad projektem założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a w dalszej kolejności – nad projektem ustawy, tak, aby możliwe było wejście w życie nowych rozwiązań od roku szkolnego 2018/2019.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH