Projekt ustawy o biegłych sądowych – NRL ma uwagi

NRL uważa, że niecelowe jest pozostawienie kwestii wynagradzania biegłych sądowych poza ustawą o biegłych sądowych, szczególnie w sytuacji, gdy zasady wynagradzania biegłego w postępowaniu karnym i w postępowaniu cywilnym regulują odrębne ustawy.
Naczelna Rada Lekarska zgadza się, że osoba ubiegająca się o stanowisko biegłego powinna posiadać trzyletnie doświadczenie w dziedzinie, w której ma zostać ustanowiona biegłym. Chce jednak, aby uściślić ten warunek poprzez stwierdzenie, że okres ten liczy się od momentu uzyskania specjalizacji lub tytułu specjalisty z danej dziedziny medycyny.
Naczelna Rada Lekarska postuluje, aby lekarze - członkowie samorządu zawodowego ubiegający się o ustanowienie biegłym sądowym, przedstawiali obligatoryjnie opinię samorządu zawodowego, a opinię pracodawcy jedynie fakultatywnie.
Wśród wymogów od kandydata na biegłego jest również przedstawienie opinii o posiadaniu wiadomości specjalnych z danej dziedziny. Naczelna Rada Lekarska uważa, że osoby reprezentujące zawody zaufania publicznego i będące obligatoryjnie członkami samorządu zawodowego, powinny wykazać nie tylko fakt posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ale również właściwą postawę etyczną. Dlatego opinia samorządu zawodowego o kandydacie na biegłego powinna zawierać informację, czy osoba ta była karana za przewinienia zawodowe oraz czy toczy się przeciwko niej postępowanie z zakresu odpowiedzialności zawodowej.
NRL za celowe uważa także wprowadzenie do projektu wymogu przedstawienia przez kandydata na biegłego będącego lekarzem, danych z ewidencji doskonalenia zawodowego albo nałożenie na prezesa sądu okręgowego obowiązku uzyskania informacji z właściwej okręgowej izby lekarskiej.
Rada postuluje również, aby ustawa upoważniała prezesa sądu okręgowego do powierzenia samorządowi lekarskiemu realizacji szkolenia dla biegłych z zakresu medycyny lub jego części. Dotyczy to zwłaszcza szkolenia obejmującego praktyczną umiejętność sporządzania opinii przydatnych dla postępowania sądowego.
Więcej: nil.org.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Mało rezydentur dla stomatologów, bo to sektor prywatny?
newsDENT -
Ubezpieczenie stomatologiczne dobrze robi na zdrowie?
bizDENT -
Zawód medyczny, czyli co?
lexDENT -
Bruksizm atakuje
techDENT -
Kongres Unii Stomatologii Polskiej nabiera tempa
eduDENT -
Wielkopolska: NFZ ogłasza konkurs ofert
newsDENT -
Ząb od narodzin
lifeDENT -
NRL do MZ potrzebna debata w sprawie stomatologii
newsDENT
-
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
techDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Prawo atomowe: mniejsze wymogi przy wykonywaniu zdjęć rtg wewnątrzustnych
lexDENT -
Sąd: most zamontowano na stałe zbyt pochopnie
lexDENT -
Kontrola skarbowa u dentystki, żony Sławomira Nowaka - zgodna z regułami
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
OBORNIKI, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wodzisław Śląski, śląskie -
lekarz dentysta
Rabka Zdrój, małopolskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie