PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Projekt unijny: dofinansowanie bez prawa do zwrotu VAT

ms
12-02-2015, 13:55
Projekt unijny: dofinansowanie bez prawa do zwrotu VAT VAT w programach pomocowych (foto: sxc.hu)
W sytuacjach takich jak ta, świadczącym usługi stomatologiczne, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, zawartego w fakturach zakupu, związanych z realizacją projektu z unijnym wsparciem.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, świadczy usługi w zakresie stomatologii (PKD 86.23.Z). Usługi takie zwolnione są od podatku od towarów i usług, na podstawie poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. NZOZ nie świadczy innych usług.
Prowadząca ośrodek medyczny dostała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw).

NZOZ nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zarządzający ośrodkiem dokonują zakupów środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zakupy dokonywane w ramach projektu są związane z czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług (usługi stomatologiczne).

W związku z tym pojawiło się pytanie: czy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, zawartego w fakturach zakupu, związanych z realizacją projektu?

Odpowiedź jest negatywna. W takim przypadku nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach zakupu, związanych z realizacją projektu, ponieważ środki pieniężne z dofinansowania nie będą wykorzystane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Środki trwałe, towary i usługi zakupione z dofinansowania będą wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. Ponadto NZOZ nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z tym nie istnieje prawo do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług o kwotę podatku naliczonego z faktur, dokumentujących wydatki poniesione z tytułu zrealizowanego projektu. Tym samym nie przysługuje zwrot podatku VAT.

Taka interpretacja prawa zawarta została w stanowisku dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi IPTPP4/443-740/13-2/OS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH