PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profile lekarzy dentystów wbrew ich woli

ms
23-10-2017, 08:54
Profile lekarzy dentystów wbrew ich woli Komentarze internautów o dentystach (foto: pixabay)
Tylko celebryci uważają, że nieważne co piszą, aby pisali. Pogląd ten nie jest akceptowany przez lekarzy dentystów. Zakładane im na siłę internetowe profile stawiają niektórych w dość trudnym położeniu.

Amerykanie zbadali chyba już wszystko, także to jaki odsetek internautów siada do klawiatury komputera, aby wylewać słuszne lub  niesłuszne żale, a jaki jest aktywnych w sieci, gdy chcą wyrazić pozytywna opinię. Ci pierwsi są w przytłaczającej, blisko dziesięciokrotnej większości.

Nie trudno zgadnąć, że tam gdzie chodzi o ludzki wygląd, a przede wszystkim o zdrowie oraz o często niemałe pieniądze – osądy są bezwzględne, z reguły niesprawiedliwe. W takim otoczeniu funkcjonują lekarzy dentyści, którzy z nieprzymuszonej woli, ale również bez własnej wiedzy i przyzwolenia prezentowani są na zakładanych im profilach.

Kwestia do błahych nie należy, a dowodem na to są coraz częstsze sprawy sądowe zakładane przez poszkodowanych lekarzy dentystów publicznie szkalowanych przez internautów – pacjentów. Co gorsza, bywa, że kanał ten wykorzystywany jest do nieczystej gry także przez konkurentów po fachu.

Uporządkowania tej sytuacji od dłuższego czasu domaga się Andrzej Cisło, wiceprezes WIL i przewodniczący KS WIL. Co pisze w tej kwestii na swoim portalu?

W lipcu 2015 r skierowałem do członków Krajowego Zjazdu Lekarzy opracowanie dotyczące konieczności podjęcia energicznych kroków w celu obrony praw lekarzy w kontaktach z portalami zakładającymi nam bez naszej wiedzy  profile.

Na tych profilach pacjenci w sposób nieskrępowany i często nieadekwatny do przebiegu zdarzeń wyrażają swoje opinie o leczeniu, a nawet o takich czy innych przymiotach lekarza.

Sprawę podniosłem następnie w sierpniu 2016 r., podczas spotkania stomatologów - członków organów NIL. Dowiedziałem się wówczas o prowadzonych rozmowach NIL z portalem (Znany Lekarz – przyp. redakcji).

W lipcu 2017 r. skierowałem do Delegatów na KZL opracowanie, w którym opisuję wyroki, jakie zapadły przed WSA w Warszawie - wyroki korzystne dla środowiska lekarskiego.

Wskazałem na zupełnie niedopuszczalną praktykę zakładania technikom dentystycznym profilów w kategorii i z wizytówką "lekarz stomatolog".

Sprawę podniosłem na posiedzeniu KS NRL 18 sierpnia 2017 r.

Andrzej Cisło pisze, że w dyskusji prezes NRL wskazał m.in. na interes posiadania przez wielu lekarzy profilu na tym portalu, a to w celu dość taniego, bo za 270 zł rocznie utrzymywania elektronicznej rejestracji pacjentów na wizyty.

Jednocześnie do wiceprezesa WIL skierowany został apel o przedstawienie przypadków nieeleganckiej polityki portalu wobec lekarzy, chociaż takie przypadki niejednokrotnie prezentował na samorządowym forum.

Andrzej Cisło pisze: nie mam zamiaru nikomu utrudniać działalności leczniczej - niech sobie lekarze chętni do posiadania grafików online mają te grafiki, ale niech obecność na tym portalu będzie stricte dobrowolna. Dodaje on, Naczelna Izba lekarska jest ustawowo zobligowana do obrony praw swych podopiecznych, choćby nawet ci, którzy żądają tej ochrony, byli w mniejszości. Nie mam zamiaru pełnić roli stróża i pisać w poszczególnych pojedynczych przypadkach.

Wiceprezes WIL wskazał także na fakt, że 14 września 2017 r. prezes NRL Maciej Hamankiewicz skierował pismo do członków Rady, w którym padły m.in. takie oto sformułowania:
- Izba nie może być stroną w tego typu postępowaniach,
- NIL prowadzi "rozmowy z portalem” i w ramach tych rozmów portal zobowiązał się do usunięcia profilów lekarzy, którzy sobie prowadzenia takiego profilu nie życzą.

Andrzej Cisło zwraca uwagę, że nic w sprawie się nie dzieje, nie ma np. żadnej informacji o likwidacji profilów techników, na stronie znanylekarz.pl, bo nie ma żadnej informacji o zmianie regulaminu (a jedynie taką formę powinien przybrać efekt negocjacji).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ochrona danych osobowych   internet   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH