• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profil zaufany - strażnikiem poprawności rozliczeń z NFZ

ms
13-02-2018, 10:36
Profil zaufany - strażnikiem poprawności rozliczeń z NFZ ZIP w parze z profilem zaufanym (foto: pixabay)
Rośnie liczba osób, które zakładają profil zaufany. Co to ma wspólnego z poprawnością rozliczeń z NFZ? To dobitnie widać na forach społecznościowych, na których najczęściej pojawia się wątek dentystów.

Synchronizacja danych trwa kilka dni, po jej zakończeniu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są m.in. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP); Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS); Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG); a także Zintegrowany Informator Pacjenta.

Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu. Są dwa sposoby: za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego.

To właśnie swobodny dostęp do ZIP rozpala emocje właścicieli profilu zaufanego. Wielu komentuje informacje zawarte w ZIP na portalach społecznościowych. Wielu z nich ma wypaczone pojęcie o funkcjonowaniu lekarzy dentystów posiadających kontrakty z NFZ. U wielu odzywa się dedektywistyczna żyłka i chęć zdobycia dowodów na nieuczciwość dentystów.

Oto niektóre wątki internetowych dyskusji
* Do ZIP logować można się wreszcie przy użyciu profilu zaufanego, właśnie czekam na synchronizację danych i zobaczymy czy wyjdą jakieś kwiatki.

* Przeglądając swoją historię zauważyłem, że przy każdej wizycie u dentysty pobrał sobie pieniądze za usługi, których nie wykonał, a zawsze robię na fundusz. Teraz pytanie co w związku z tym ? Przy następnej wizycie, nagrać na dyktafon przebieg wizyty, aby mieć podkładkę, że danego świadczenia nie było ? I potem jak w systemie pojawi się wpis, pójść tam i zapytać co to ma być?

* Idziesz do dentysty prywatnie i pytają o kartę z NFZ. Jak się zapytasz po co, to odpowiadają, że im jest tak wygodniej, bo z niej drukują kartę pacjenta i mają od razu PESEL, imię nazwisko etc. Przykładowo robisz sobie plombę prywatnie za 150 zł. Oni wpisują to na NFZ jako podstawowa czarna plomba i coś chyba 50 – 80 zł dostają z NFZ dodatkowo.

* Część dentystów idzie na rękę pacjentom i wstawiają za dopłatą światłoutwardzalną plombę. Kasę z NFZ biorą na amalgamat - jest to niezgodne z przepisami, ale już etycznie według mnie nie takie złe - bo czemu niby jak ktoś chce mieć ładne zęby ma być pozbawiany refundacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kontraktowanie 2018   NFZ   ZIP  

POLECAMY W SERWISACH