PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Procedura 23.1602 – mina czy test na czujność?

NFZ/szaft
18-04-2014, 07:48
Procedura 23.1602 – mina czy test na czujność? Procedura 23.1602 – mina czy test na czujność? (źródło: Fotolia/PTWP)
Opisywanie procedur w portalu świadczeniodawcy często przysparza lekarzy dentystów o dreszcze. Bywa, że to co niegdyś pozostawało bez echa, teraz staje się źródłem nieporozumień.

Do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ zgłosiła się dentystka z następującym problemem. - Po wprowadzeniu wizyty pacjenta-mężczyzny z procedurą 23.1602 na portalu pojawił się komunikat „rozliczane świadczenie niezgodne z płcią pacjenta". Dlaczego? W poprzednich miesiącach system w identycznych przypadkach nie zgłaszał błędu - pyta.

Odpowiedź NFZ tylko połowicznie wydaje się zadowalająca. Przedstawiciel płatnika przypomniał, że świadczenia w roku 2014 realizowane powinny być zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego ( Dz. U. dnia 6 grudnia 2013 r. poz 1462 ). Co najważniejsze zwrócił uwagę, że procedura 23.1602 to usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów i jest to świadczenie udzielane kobietom w ciąży i w okresie połogu, nie częściej niż 1 raz na 6 miesięcy, w obrębie całego uzębienia.

Albo system NFZ jest coraz szczelniejszy, a zatem to co wcześniej nie było zauważane, teraz jest wyłapywane, niekiedy ku zdziwieniu świadczeniodawców, albo rozporządzenie ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego wprowadza istotne zmiany w kodowaniu procedur. Nie wolno zatem, chcąc uniknąć problemów, robić tak jak czynią to niektórzy kierowcy czyli "jeżdzić na pamięć".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH