PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Problemy z rozliczeniem niektórych ubytków przyszyjkowych

jsz
08-06-2015, 07:18
Problemy z rozliczeniem niektórych ubytków przyszyjkowych NFZ odpowiada jak rozliczać świadczenia (foto: freedigitalphots)
Pacjent cierpi na nadwrażliwość zębów np. z powodu obecności ubytków przyszyjkowych, które nie są próchnicowego pochodzenia. Jednak ubytki te są tak małe, że niewskazane jest ich opracowywanie, a wypełnienie refundowane z pewnością się nie utrzyma. Czy można takiemu pacjentowi pomóc, lakierując wrażliwe zęby, a jako procedurę wpisać 23.1101 (mimo, że dotyczy ona próchnicy)?

Dociekliwy lekarz dentysty dopytuje się jednocześnie czy rozpoznanie „nadwrażliwość" bądź „ubytek klinowy" nie zostaną wówczas podważone podczas kontroli? Jeśli nie można skorzystać z tejże procedury, jak inaczej można pomóc pacjentowi? Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź OW NFZ w Olsztynie

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. z 6 grudnia 2013 r. poz. 1462 ) świadczenie gwarantowane 23.1101 - Leczenie próchnicy powierzchniowej za każdy ząb - zawiera w swym opisie stwierdzenie - Świadczenie obejmuje również leczenie próchnicy początkowej.
W związku z tym wykonanie tego świadczenia wymaga rozpoznania choroby K02 próchnica zębów K02.0 próchnica ograniczona do szkliwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH