PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prezydium NRL: „tak" dla zmian w prawie dotyczącym promieniowania jonizującego

ms
22-05-2015, 16:50
Prezydium NRL: „tak Zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej
Prezydium NRL zadowolone jest ze złagodzenia warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach stomatologicznych, które wynika z proponowanych zmian w stosownym rozporządzeniu ministra zdrowia.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej spotkał się z aprobatą kierownictwa NRL, tym bardziej, że wprowadzone modyfikacje stanowią realizację postulatów lekarzy dentystów o złagodzenie warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach stomatologicznych.

Środowisko lekarzy dentystów cieszą zamiany ograniczające dotychczasowe wymagania i upraszczające procedury odnoszące się do jednostek ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące w stomatologii.

Prezydium NRL popiera w szczególności zmiany dotyczące stosowania w gabinetach stomatologicznych jezdnego sprzętu radiologicznego do zdjęć wewnątrzustnych, a także wprowadzające możliwość jednoosobowego przeprowadzania klinicznego audytu wewnętrznego w jednostkach ochrony zdrowia wykonujących procedury wyłącznie z zakresu stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych oraz wyłącznie z zakresu densytometrii kości.
Jest jedna uwaga do proponowanych zapisów. W opinii prezydium NRL, zasadne i konieczne jest zmniejszenie częstotliwości obowiązku wykonywania testów specjalistycznych aparatów do zdjęć wewnątrzustnych. Pierwsze testy specjalistyczne aparatów rentgenowskich do zdjęć wewnątrzustnych powinny być obowiązkowe dopiero po upływie pięciu lat od zakupu nowego aparatu.

Stanowisko NRL Nr 23/15/P-VII

Więcej uwag do zmian w prawie w zakresie stosowania promieniowania jonizującego ma Wielkopolska Izba Lekarska. O czym pisaliśmy w materiale: Istotne uwagi WIL do projektu zmian prawa w zakresie promieniowania jonizującego.

Czytaj także: 
Radiologia w gabinecie stomatologicznym: Ministerstwo Zdrowia upraszcza procedury 
Agnieszka Ruchała - Tyszler: cieszą zmiany przepisów w zakresie radiologii 
Wymogi związane z eksploatacją aparatów RTG powinny być łagodniejsze. Czy będzie też taniej? 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH